StoryEditorKalendarz księżycowy

Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2023. Jakie prace warto zaplanować w ogrodzie?

02.08.2023., 10:00h
Sierpień to czas, kiedy nie możemy zapominać o pracach ogrodowych. Jest wciąż sporo do zrobienia! Czy kolejne zadania warto wykonywać w oparciu o fazy księżyca?

Miesiąc zaczynamy od pełni – to czas na odpoczynek. Można podlewać rośliny, jeśli tego wymagają. Pilnujmy się, by nie spowodować uszkodzeń podczas pielęgnacji w drugim dniu miesiąca, gdy jest perygeum – wówczas rośliny są bardzo wrażliwe.

Kalendarz biodynamiczny – dni kwiatu

W dniu kwiatu usuwamy przekwitłe kwiatostany azalii, różaneczników, lilaków, natomiast ostróżki, szałwie i bodziszki przycinamy, by zmusić je do ponownego kwitnienia. Rozsadzamy kosaćce i bylinowe piwonie, a róże okulizujemy. Usuwamy kwiatostany ziół, by wydały więcej liści.

Jakie prace należy zaplanować w dni liścia?

Dni liścia to dni m.in. trawnika. Podlewamy, kosimy i wertykulujemy murawę. Formujemy krzewy o dekoracyjnych liściach, układamy i przerabiamy komposty. Ścinamy i suszymy zioła. Pryskamy rośliny kapustne preparatami z krwawnika, rumianku, pokrzywy, mniszka.

image
JAKIE ROŚLINY WYBRAĆ NA TARAS?

Najpiękniejsze rośliny, którymi warto obsadzić taras

Kalendarz biodynamiczny na drugą część miesiąca

W drugiej połowie miesiąca w dni liścia sadzimy sałatę, koper włoski i endywię oraz wysiewamy nasiona roszponki i zimowego szpinaku. Te same dni sprzyjają zbiorom i suszeniu ziół.

Co robić w dni owocu?

W dni owocu sadzimy truskawki i poziomki, tniemy, po zakończonym owocowaniu, grusze, jabłonie i drzewa pestkowe. Kisimy ogórki, robimy przetwory z pomidorów, papryki, brzoskwiń, borówek i śliwek. Pryskamy przeciwko chorobom grzybowym ogórki i pomidory.

 

Więcej na: Tygodnik Poradnik Rolniczy

oprac. Małgorzata Wyrzykowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:00