StoryEditorOgród jesienią

Kasztanowiec ma objawy chorobowe? Sprawdź, co go atakuje i jak go wyleczyć!

09.10.2024., 11:45h
Julita SemrauJulita Semrau

Kasztanowiec zwyczajny to piękne i okazałe drzewo pochodzące z Półwyspu Bałkańskiego. Chociaż jego uprawa nie należy do najbardziej skomplikowanych, czy wymagających, to potężne drzewo jest narażone na atak wielu chorób, które, nieleczone, mogą okazać się śmiertelne. Sprawdź, co czyha na kasztanowce w Twoim ogrodzie oraz jak im zapobiegać.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie choroby atakują kasztanowca?

Jak leczyć choroby kasztanowca?

Jak zapobiegać chorobom kasztanowca?

Jakie choroby atakują kasztanowca?

Kiedy zapoznamy się z historią kasztanowca zwyczajnego, dowiemy się, że jeszcze 100 lat temu, gatunek ten był wyjątkowo odporny na choroby oraz szkodniki. Jednak zmiany klimatyczne, ocieplenie atmosfery oraz pojawienie się zupełnie nowych patogenów sprawiły, że teraz kasztanowiec jest w stanie zagrożenia. Największe niebezpieczeństwa dla kasztanowca zwyczajnego stanowi żerowanie drobnego motyla – szrotówka kasztanowcowiaczka Cameraria ohridella oraz rozwój mączniaka prawdziwego kasztanowca i czekoladowej plamistości liści.

Szrotówek kasztanowcowiaczek to niewielki motyl, który żyje w lasach liściastych, mieszanych, w parkach i alejach. Jego występowanie jest uzasadnione tym, że najczęściej występuje on na kasztanowcu białym. Składa on jaja wzdłuż żyłek liścia, z których następnie wykluwają się larwy. Wżerają się one do wnętrza blaszki i tam kontynuują swój rozwój. Żerowiska kreowane przez szrotówka są łatwo zauważalne i rozpoznawalne: zazwyczaj osiągają one długość nawet 4 centymetrów, natomiast sam szkodnik jest koloru jasnobeżowo-brązowy. Liście zaatakowanego drzewa stopniowo wypełniane są minami i zmieniają barwę na brązową. W przypadku poważnego żerowania korona drzewa stopniowo zżółknieje.

Drugą chorobą, szczególnie groźną dla młodych sadzonek, jest czekoladowa plamistość kasztanowca, wywoływana przez grzyb Guignardua aesculi. Objawem jej występowania są rozległe czerwone plamy na liściach, które często otoczone są żółtą obwódką. Kolejną fazą rozwoju choroby jest pojawienie się małych owocników, które zimują w opadłych liściach kasztanowca.

Jak leczyć choroby kasztanowca?

Leczenie chorób kasztanowca zwyczajnego może być trudniejsze, niż nam się wydaje. Szczególnie jeśli drzewo zostało zaatakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka, gdyż do tej pory nie udało się znaleźć uniwersalnej metody zwalczania tego szkodnika. Jest to spowodowane sposobem, w jaki uszkadza on liście, drążąc kanały i wżerając się do jego wnętrza. Jako rozwiązanie problemu, specjaliści zalecają dokładne i regularne wygrabianie oraz niszczenie lub głębokie kompostowanie opadających liści, gdyż to właśnie w nich zimują poczwarki. Kolejną metodą, która wspomoże kontrolę liczebności dorosłych osobników, jest zastosowanie pułapek feromonowych lub iniekcji chemicznych. Należy jednak pamiętać, że przeprowadzanie iniekcji bezpośrednio do pnia drzewa jest zabiegiem, który powinien zostać przeprowadzony przez specjalistę oraz przy pomocy profesjonalnego sprzętu.

Przeczytaj także: TOP 10 roślin domowych, które nie potrzebują wiele słońca

Leczenie czekoladowej plamistości liści opiera się o regularną i dokładną utylizację opadających liści kasztanowca, wykorzystywanie środków grzybobójczych, których głównymi składnikami są mankozeb i chloratonil oraz fungicydów triazolowych.

Jak zapobiegać chorobom kasztanowca?

Zapobieganie chorobom jest równie ważne, jak nie ważniejsze, jak ich leczenie. W przypadku kasztanowca zwyczajnego pielęgnacja zaczyna się już podczas planowania rozsady. Warto zadbać o zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sadzonkami oraz przewiewne stanowisko, co może zapobiec rozprzestrzenianiu się czekoladowej plamistości. Nieoceniona jest również sezonowa kontrola liści pod kątem obecności plam, widocznych oznak żerowania oraz zmian w strukturze drewna. Do zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą nam wzmocnić odporność rośliny, należą również: podlewanie w okresach suszy, ostrożne przycinanie gałęzi oraz odpowiednie nawożenie.

Przeczytaj także: Chcesz posadzić róże w październiku? Sprawdź, jak zrobić to poprawnie!

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 12:21