StoryEditorPIĘKNE RÓŻE

Oto najlepsze sposoby na nawożenie róż! Będą kwitły cały sezon!

17.04.2024., 08:14h
Róże mają swoje wymagania. Potrzebują bogatego w składniki odżywcze podłoża, aby mogły zdrowo się rozwijać. Jak prawidłowo nawozić róże?

Po co nawozić róże?

Róże wiele swojej energii tracą na rozwój kwiatów – dotyczy to zwłaszcza odmian pnących, okrywowych i wielokwiatowych. Kwitną one bardzo obficie, przez co potrzebują bardzo żyznego podłoża. Aby wspaniale się rozwijały, wymagają dodatkowej dawki składników odżywczych. Poza tym róże to rośliny niezwykle wrażliwe na niedobór odpowiednich związków i minerałów w glebie. Gdy ziemia zaczyna jałowieć, będzie to odbijać się na roślinach – liście zaczną się przebarwiać, a kwiaty wyraźnie opadać. Róże są z drugiej strony wrażliwe również na nadmiar nawozu. Jeżeli w podłożu będzie zbyt dużo soli, zaczną one wyraźnie marnieć.

Jaki nawóz do zasilania róż wybrać?

Dla róż nada się zarówno nawóz naturalny, jak i mineralny nawóz granulowany. Wśród naturalnych alternatyw dobrze sprawdzi się przekompostowany obornik. Poprawi on strukturę gleby oraz wesprze wzrost roślin. Obornik stosujmy na początku uprawy, nawet jeżeli później i tak zdecydujemy się na produkt mineralny. Naturalny nawóz sprawi, że nowo posadzone róże szybciej się przyjmą. Kolejny nawóz organiczny, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku róż doniczkowych, to biohumus. Rozpuszczamy go w wodzie, a następnie podlewamy krzewy co 2 tygodnie.

Nawozy mineralne natomiast najczęściej stanowią uzupełnienie naturalnego zasilania rośliny. To dodatkowe wsparcie, zwłaszcza jeżeli widoczny jest na róży niedobór składników odżywczych. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe. Mogą mieć one formę już gotowych do stosowania sprejów bądź płynów do rozpuszczenia w wodzie. Zakupić możemy także postać granulowaną, którą należy zmieszać z podłożem wokół krzewów. W sklepach znajdziemy także specjalistyczne nawozy, dedykowane wyłącznie różom. Zawarte w nich azot, fosfor oraz potas mają idealnie wyważone proporcje. Wybrać możemy także uniwersalny nawóz do roślin kwitnących.

Kiedy nawozić róże?

Chociaż trudno wskazać konkretny termin nawożenia róż, to warto znać podstawową zasadę – konkretny nawóz stosujemy dopiero w drugim roku po rozpoczęciu uprawy. Jednak przed posadzeniem rośliny warto dobrze przygotować podłoże i zmieszać odrobinę naturalnego nawozu z ziemią. To pomoże różom przyjąć się w nowym stanowisku i wspomoże je we wzroście. Zasilanie obornikiem wykonujemy raz na 2-3 lata. Wybieramy termin wiosenny bądź jesienny. Nawóz naturalny stosować należy 2-3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Zawsze jednak postępujmy według zaleceń producenta. Pierwsze nawożenie najczęściej przeprowadza się na początku kwietnia. Kolejny etap stosowania konkretnego produktu przypada w okresie, gdy pojawią się pąki kwiatowe. Po raz trzeci nawozimy krzewy pod koniec lipca. Później możemy opcjonalnie zastosować nawóz jesienny, należy z tym jednak uważać, gdyż zbyt duża ilość składników odżywczych w glebie zwiększa wrażliwość roślin na mrozy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 06:01