Jaka woda jest najlepsza do podlewania roślin?
Do podlewania roślin najlepiej nada się deszczówka bądź przegotowana i odstana woda. Z pewnością niezbyt trafnymi wyborami będą woda mineralna (czy to gazowana, czy niegazowana) oraz destylowana, głównie dlatego, że są to opcje bardzo kosztowne. Nie powinniśmy także nawadniać roślin wodą bezpośrednio z węża ogrodowego – ciecz powinna odstać, aby ulotnił się z niej chlor.
Także temperatura ma znaczenie. Najlepsza dla roślin będzie woda letnia, o temperaturze pokojowej. Za zimna wpływa negatywnie zarówno na rośliny, jak i podłoże. Bardziej wrażliwe rośliny mogą bardzo silnie zareagować na zbyt niską temperaturę, co w konsekwencji prowadzić będzie do ich obumarcia. Z kolei zbyt gorąca woda może spowodować poparzenia łodyg, liści oraz kwiatów.
Pora dnia – jaka najlepsza na podlewanie?
Okazuje się, że także pora dnia jest niezwykle istotna, jeżeli chodzi o podlewanie ogrodu. Najlepiej jest robić to rano, kiedy jest jeszcze stosunkowo chłodno. W ten sposób woda nie wyparuje tak szybko z podłoża i będzie mogła zostać efektywnie wykorzystana przez roślinę, przedostając się głęboko do korzeni. Można podlewać także późniejszym wieczorem. Na pewno należy unikać nawadniania roślin w ciągu dnia, kiedy jest gorąco i świeci ostre słońce.
Jak dostosować częstotliwość podlewania?
Częstotliwość podlewania zależy od gatunku konkretnych roślin. Najlepiej sprawdzać co jakiś czas podłoże – ziemia nie powinna być zbyt sucha i twarda. Kolejny znak, że należy nawodnić roślinę, to wysuszone i brunatniejące liście. Należy pamiętać, że zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste podlewanie może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Warto więc najpierw sprawdzić wymagania danego gatunku rośliny i się do nich stosować.
Istotne jest, żeby najlepiej podlewać rzadziej, ale bardziej obficie. Chodzi nam przecież o to, aby woda przeniknęła do systemu korzeniowego rośliny. Delikatne skraplanie nie da żadnych efektów, ponieważ woda zatrzyma się na wierzchniej warstwie ziemi. Częstotliwość podlewania należy dostosować także do pogody na zewnątrz – w gorące i słoneczne dni nawadnianie roślin w ogrodzie to wręcz konieczność.
Jeszcze jedna kluczowa zasada!
Jednak najważniejsza zasada, to podlewanie w ten sposób, aby woda docierała bezpośrednio do gruntu. Nie należy natomiast polewać kwiatów i liści. Może to spowodować gnicie bądź poparzenie rośliny od słońca. Również istotny jest fakt, że na mokrych liściach jest dużo większa szansa na rozwój wielu chorób.
Kamila Berthold