StoryEditorCO ZROBIĆ Z CHOINKĄ?

Kiedy i jak przesadzić choinkę z donicy do ogrodu?

15.01.2023., 08:00h

Nadszedł już czas żegnania się ze świątecznymi ozdobami. Jeżeli wybraliśmy na Boże Narodzenie choinkę w doniczce, to teraz jest dobry czas, aby zastanowić się nad przesadzeniem jej do gruntu. Jednak czy takie drzewko się przyjmie? Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia iglaków w ogrodzie?

Skończyło się Boże Narodzenie, co więc zrobić z choinką?

Hodowane w doniczkach świerki, jodły pospolite oraz jodły kaukaskie bardzo często towarzyszyły wielu z nas podczas świąt Bożego Narodzenia. Ich dużą zaletą jest piękny, intensywny zapach. Dodatkowo faktem jest, że długo zachowują świeżość, dzięki czemu możemy się nimi cieszyć przez cały świąteczny okres. A co zrobić, kiedy nadszedł już czas pożegnania z naszym drzewkiem?

Iglaka możemy wrzucić do specjalnego kontenera przeznaczonego na choinki. Istnieje również opcja przewiezienia drzewka w wyznaczonym dniu do punktu odbioru przez służby komunalne. Ale dlaczego by nie dać naszej choince drugiego życia? Bez problemu możemy przecież posadzić ją w ogrodzie lub na działce! Pamiętać należy, że do takiego zabiegu nadają się drzewka niewielkie, do około 1 m wysokości. Te rośliny mają dosyć niewielki system korzeniowy, który z pewnością bez problemu zmieścił się w pojemniku. Z kolei większe choinki wsadzane do donic przez sprzedawców zazwyczaj mają przycięte korzenie i z tego względu nie przyjmą się w gruncie.

Jaka pora jest najlepsza na przesadzenie choinki do gruntu?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie przesadzać drzewka świątecznego do gruntu bezpośrednio po Bożym Narodzeniu. Styczeń lub luty to dobry czas na przeniesienie iglaka z ogrzewanego pomieszczenia do miejsca chłodnego, ale z dostępem do naturalnego światła. Należy regularnie podlewać choinkę. W tym okresie rośliny jeszcze nie wystawiamy na zewnątrz – robimy to dopiero w marcu lub kwietniu, aby oswoiła się ona z temperaturą. Po kilku dniach iglaka możemy przesadzić – ale tylko wówczas, gdy ziemia już dostatecznie rozmarzła i nie panują duże mrozy.

Jak przesadzić choinkę do gruntu? Poradnik krok po kroku

W miejscu, w którym chcemy zasadzić drzewko, wykopujemy dołek o średnicy około 2 razy większej niż średnica pojemnika, w którym rosła choinka. Następnie do dołka wsypujemy 5 l specjalnej ziemi do iglaków oraz podlewamy to miejsce minimum 5 l wody. Teraz przyszedł czas na wyjęcie rośliny z doniczki. Robimy to razem z całą bryłą ziemi, musimy jednak dokładnie sprawdzić system korzeniowy. Jeżeli widzimy zniszczone lub nadgniłe korzenie, usuwamy je. Później choinkę wraz z podłożem wsadzamy do przygotowanego dołka oraz zasypujemy wykopaną wcześniej ziemią. Całość należy dobrze ubić. Tak posadzone drzewko podsypujemy jeszcze ziemią do iglaków i obficie podlewamy. Gdy po kilku tygodniach nasza choinka się ukorzeni, możemy posypać ją niewielką ilością nawozu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 12:50