StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Kiedy i jak przycinać trawy ozdobne?

25.03.2023., 09:00h
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym wokół traw ozdobnych jest ich prawidłowe przycinanie. Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej to zrobić – wraz z końcem sezonu czy może dopiero wiosną? Okazuje się, że odpowiedź jest niezwykle prosta! Kiedy więc ciąć trawy ozdobne i jak zrobić to poprawnie?

Kiedy ciąć trawy ozdobne?

Niektórzy przycinają trawy ozdobne jesienią, jednak nie jest to korzystne dla kondycji i zimowania tych roślin. W przypadku przycięcia traw zbyt późno, gdy na zewnątrz jest już dosyć chłodno, narażamy rośliny na przemarznięcie. Z tego względu optymalnym terminem cięcia będzie wiosna. Pozostawione źdźbła będą chroniły bryłę korzeniową w zimie. Najczęściej zabieg cięcia traw ozdobnych wykonuje się od połowy marca, musimy jednak przede wszystkim obserwować warunki pogodowe. Gdy środek kępy trawy zacznie nabierać żywych kolorów i pojawią się pierwsze pędy, to będzie to dobry czas na cięcie. Trawy, które są najmniej odporne na niskie temperatury tniemy w ostatniej kolejności, najlepiej w kwietniu.

Jak ciąć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne najlepiej przycinać nie więcej niż około 10 cm nad ziemią. Zbyt mocne cięcie może uszkodzić pojawiające się już wiosną młode pędy. Najprostszym rozwiązaniem będzie zebranie w pęk wszystkich pędów, a następnie równe ścięcie rośliny na odpowiedniej wysokości. W przypadku dużych traw będzie to nawet bardziej korzystny sposób – związujemy trawy, podobnie jak snopki zboża. Większe okazy, wysokie i o rozrośniętych szeroko kępach, najlepiej przyciąć nieco wyżej – na około 20 cm nad ziemią.

image

Kiedy i jak przycinać trawy ozdobne?

FOTO: Envato Elements

Jakich traw nie przycinać?

Istnieją gatunki traw, które nie wymagają przycinania. Dotyczy to tych roślin, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów bądź zachowują zimą barwy kłosów. W przypadku takich traw jak dekoracyjne turzyce, kostrzewy sine i niedźwiedzie czy kosmatki to, czy wykonamy cięcie, zależy od tego, w jakim stanie rośliny przezimowały. Jeżeli udało im się zachować barwę, to jedynie dokładnie je oczyszczamy i usuwamy zaschnięte końcówki. Gdy natomiast nasze trawy są po zimie całe zeschnięte, przycinamy je nisko przy ziemi. Wówczas odbiją nowe, świeże pędy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 13:14