StoryEditorPIELĘGNACJA TRAW OZDOBNYCH

Kiedy i jak przycinać trawy ozdobne?

13.03.2024., 08:00h
Cięcie traw ozdobnych to ważny zabieg, który pozytywnie wpłynie na kondycję tych roślin. Po zimie zieleń ogrodowa rozpoczyna wegetację, dlatego większość gatunków będzie potrzebowała silnego wzmocnienia. Jednym z ważnych zabiegów jest przycinanie. Jak i kiedy ciąć trawy ozdobne?

Kiedy ciąć trawy ozdobne?

Optymalnym terminem cięcia większości traw ozdobnych jest wczesna wiosna. Obserwujmy warunki pogodowe – może się zdarzyć, że zabieg wykonamy już w połowie marca. Jeśli jednak zima daje się we znaki, przycinanie trzeba będzie przełożyć. Zaczekajmy na najlepsze warunki. Warto zwrócić również uwagę na ogród – gdy inne rośliny zaczną wypuszczać nowe pędy, będziemy mogli zaopiekować się naszymi trawami ozdobnymi.

Jak ciąć trawy ozdobne?

Pamiętajmy, żeby traw ozdobnych nie ciąć zbyt silnie – zazwyczaj przycinamy je maksymalnie 10 cm nad ziemią. W ten sposób nie uszkodzimy młodych pędów. Jak właściwie wykonać tę czynność? Zbieramy jedną ręką wszystkie pędy trawy w pąk, a drugą ręką równo ścinamy roślinę na właściwej wysokości. Jeżeli nasz okaz jest spory, warto przed przystąpieniem do cięcia go związać sznurkiem. Starsze egzemplarze, bardziej rozrośnięte, mogą sprawiać najwięcej problemu. Pamiętajmy, że takie trawy przycina się około 20 cm nad ziemią. Zabieg wykonujemy przy pomocy ostrego sekatora, czasem nożyc. Niekiedy przydadzą się nawet piły ogrodowe.

image
Kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? ABC wiosennej pielęgnacji
FOTO: Envato Elements

Jakie gatunki traw ozdobnych przycinamy wiosną?

Wśród traw wysokich przycinamy między innymi miskanty, trawę pampasową, trzcinniki, proso rózgowate. Z kolei z traw niskich warto wymienić różne odmiany rozplenicy, imperatę cylindryczną, hakonechloę, ostnice, seslerie lśniącą. Cięcie niektórych gatunków najlepiej wykonać nieco później, na przykład w kwietniu. Jeśli bowiem nie są odporne na niskie temperatury, możemy narazić je na przemarznięcie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 16:39