StoryEditorROZPOCZNIJ SIEW JUŻ W LUTYM!

Kiedy i jakie rośliny można wysiewać w szklarni i tunelu foliowym?

24.01.2023., 08:00h

Uprawa roślin pod tunelem foliowym czy w szklarni to ekologiczny pomysł na własny ogródek, który z pewnością przyniesie sporo satysfakcji każdemu ogrodnikowi. Warto jednak mieć świadomość, jak hodować rośliny i kiedy nadchodzi czas na sadzenie poszczególnych gatunków. Bez tej wiedzy sadzenie i pielęgnacja roślin będą znacznie trudniejsze.

Uprawa roślin w szklarni bądź w tunelu foliowym – co należy wiedzieć?

Tunele foliowe czy szklarnie ogrodowe to świetne miejsce do upraw roślin różnego rodzaju. Najlepiej posiać lub zasadzić:

 • rośliny ciepłolubne: pomidory, ogórki, paprykę, białą kapustę, szczypiorek, cebulę;
 • warzywa przedplonowe: rzodkiewkę, sałatę, kalarepę, szpinak;
 • zioła: bazylię, cząber, kolendrę, koper, estragon, dziurawiec, lubczyk, melisę;
 • inne gatunki: oberżynę, melona, kiwano, arbuza, ciecierzycę;
 • kwiaty ozdobne.

Przed przystąpieniem do siewu bądź sadzenia należy przygotować ziemię pod uprawę. Na początku sezonu przygotowujemy miejsce do użytku – oczyszczamy, przekopujemy i spulchniamy glebę. Warto również ją użyźnić – mieszamy wówczas ziemię z kompostem, obornikiem lub gotowymi mieszankami. Niektóre żyzne gleby nie będą wymagać dodatkowego zasilania. Pamiętajmy jednak, aby zawsze dostosować odczyn podłoża do rodzaju roślin. Co kilka lat warto odkwaszać ziemię nawozami wapniowymi, a dodatkowo ją odkażać, co zapobiegnie namnażaniu się szkodliwych bakterii i grzybów. Intensywna eksploatacja gleby niestety sprzyja jej wyjałowieniu. Jeżeli więc co roku chcemy cieszyć się obfitymi plonami, nie możemy zapominać o przeprowadzaniu powyższych zabiegów pielęgnacyjnych.

image

Pomidory możemy wysiewać już w marcu.

FOTO: Envato Elements

Kalendarz siania i sadzenia roślin w szklarni i tunelu foliowym

W szklarni bądź tunelu foliowym opłaca się sadzić warzywa w odpowiedniej kolejności, zgodnie z ich cyklem wegetacyjnym. Dlaczego? Ponieważ ilość miejsca w szklarni czy tunelu jest ograniczona, a my dążymy do zmaksymalizowania zbiorów. Dzięki temu od wiosny do jesieni będziemy mogli zasadzić różne gatunki w tym samym miejscu.

A kiedy siać i sadzić poszczególne gatunki roślin? Oto odpowiednie terminy:

 • Kapusta biała wczesna – siejemy ją od początku stycznia do końca lutego, z kolei termin sadzenia przypada od końca marca do początku kwietnia;
 • Kalarepa wczesna – termin siewu to początek bądź połowa lutego, a termin sadzenia – od końca marca do połowy kwietnia;
 • Sałata wczesna – termin siewu: połowa lutego; termin sadzenia: koniec marca;
 • Rzodkiewka – siejemy tę roślinę pod koniec marca;
 • Marchew wczesna – to warzywo powinniśmy posiać już w listopadzie lub na początku grudnia;
 • Koper – siejemy go w listopadzie bądź na początku grudnia;
 • Pomidor i ogórek – termin siewu przypada na początek marca do początku kwietnia, z kolei termin sadzenia – na koniec kwietnia do początku maja;
 • Sałata zimowa – termin siewu to pierwsza dekada września; sadzimy ją natomiast na początku października.

Dodatkowo w lutym warto wysiać w szklarni bądź w tunelu foliowym wczesne odmiany kalafiora, papryki, cebuli, pora, szpinaku, karczocha, oberżyny i bobu. Do ziół, które powinno się siać w drugim miesiącu roku zaliczyć można bazylię, majeranek, szałwię oraz rozmaryn. Z roślin ozdobnych można wysiać na przykład: petunie, surfinie, lwie paszcze, cynie, begonie, lobelie przylądkowe, werbeny ogrodowe, ostróżki, niecierpki czy orliki.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. marzec 2023 19:50