StoryEditorRANO, W POŁUDNIE CZY WIECZOREM?

O jakiej porze dnia najlepiej podlewać rośliny w ogrodzie?

21.04.2024., 09:00h
Podlewanie to jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy, zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie. To od ilości wody zależy rozwój i wzrost roślin. Aby były one silne i zdrowe, powinniśmy nawadniać je we właściwy sposób. Ważna jest przede wszystkim pora podlewania. Rano, południe czy wieczór – kiedy dostarczać roślinom wody?

Podlewanie roślin w ogrodzie – ważne zasady

Nie ma jednej reguły dotyczącej tego, jak często podlewać rośliny ogrodowe. Większość z nich należy nawadniać, gdy warstwa ziemi już nieco przeschła. Pamiętajmy jednak, że istnieją kwiaty, które preferują większą dawkę wilgoci. Intensywnego podlewania będą wymagały także rośliny młode, rosnące w nasłonecznionych miejscach oraz te o dużych, miękkich liściach. Z drugiej strony są te rośliny, którym nadmiar wody tylko zaszkodzi – wśród nich wyróżnić możemy chociażby sukulenty.

Technika podlewania kwiatów także ma znaczenie. Nie używajmy w tym celu zimnej wody. Najlepiej sprawdzi się umiarkowana temperatura. Postępujmy w myśl zasady: rzadziej i bardziej obficie niż częściej i tylko trochę. Rośliny znacznie częściej obumierają z powodu przelania niż niedoboru wody.

Rośliny podlewajmy wczesnym rankiem! Dlaczego?

Wielu doświadczonych ogrodników radzi, aby rośliny zawsze podlewać wczesnym rankiem. Dotyczy to nie tylko rabat, grządek czy trawnika, ale także kwiatów doniczkowych i balkonowych. Istnieje kilka powodów, dla których ta metoda jest najbardziej polecana. Oto one:

  • Rośliny nie są jeszcze rozgrzane słońcem, dzięki czemu podczas podlewania nie narażamy ich na szok termiczny.
  • Rośliny wydalają wodę, co chroni je na przykład przed przegrzaniem – proces ten nazywa się transpiracją. Przebiega on od wczesnego popołudnia do wczesnego wieczora, nasilając się zwłaszcza w procesie fotosyntezy. Podlewając zieleń rano, zapewnimy jej dostatek wody w czasie największej transpiracji.
  • Rankiem parowanie wody z rośliny jest najmniejsze, dzięki czemu kwiaty będą mogły pobrać jak najwięcej wody.
  • Nie doprowadzimy do poparzenia liści i innych części zielonych, co dzieje się zawsze, gdy nawadniamy rośliny w pełnym słońcu.
  • Na kwiatach nie utrzymuje się długo wilgoć, dzięki czemu znika ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. maj 2024 09:23