StoryEditorPIELĘGNACJA KRZEWÓW RÓŻANYCH

Kiedy najlepiej przycinać róże po zimie?

15.03.2023., 12:00h
Przycinanie róż jest bardzo ważne. Regularne wykonywanie tego zabiegu sprawi, że pędy krzewów różanych staną się grubsze i dłuższe, a kwiaty – większe. Gdy nadchodzi wiosna, cięcie róż staje się wręcz koniecznością. Kiedy więc najlepiej to zrobić? Jakie są zasady wiosennego cięcia krzewów róż?

Kiedy przycinamy róże?

Krzewy różane przycinamy tylko raz w roku – na wiosnę. Zabieg ten możemy wykonać już pod koniec marca, jednak najbardziej zalecany termin to połowa kwietnia. Wybieramy wówczas dzień słoneczny i suchy. Jesienią natomiast usuwamy wyłącznie martwe gałązki i zwiędłe kwiaty. W pełni sezonu pozbywajmy się przekwitłych kwiatostanów.

Jak przycinać róże?

Ważne jest, aby cięcie róż wykonać w sposób prawidłowy i w odpowiednim terminie. Pamiętajmy, aby przystąpić do zabiegu tylko wtedy, gdy minęły już największe mrozy, a rośliny jeszcze nie wytworzyły nowych pędów. Idealnym momentem na cięcie będzie ten czas, kiedy róże są w fazie uśpienia, czyli wtedy, gdy nie rozpoczęły jeszcze okresu wegetacji.

Cięcie róż stanowi zabieg konieczny. Dlaczego? Przede wszystkim umożliwia usunięcie martwych bądź chorych części rośliny. Dodatkowo pomaga w zachowaniu odpowiedniego kształtu krzewu, a poza tym wpływa korzystnie na kwitnienie. W przypadku zaniechania tego zabiegu musimy liczyć się z faktem, że pędy nadmiernie przyrosną i silnie się zagęszczą, a to osłabi nasze róże. Słabiej przycinane rośliny będą miały więcej kwiatów, z reguły jednak znacznie mniejszych. Silnie cięcie sprawi nie tylko, że pędy staną się dłuższe i grubsze, ale także umożliwi rozwinięcie się dużych, pięknych kwiatów.

Krzewy różane tniemy około 0,5-1 cm nad oczkiem, czyli pąkiem. Starajmy się zrobić to ukośnie. Pamiętajmy, aby cięcie wykonać wyłącznie ostrym narzędziem. W ten sposób nie poranimy nadmiernie rośliny, a płaszczyzna cięcia będzie gładka.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. marzec 2023 15:08