StoryEditorNIEZBĘDNA PIELĘGNACJA WIOSNĄ

Kiedy należy przycinać hortensje?

20.03.2023., 10:00h
Kiedy nadchodzi wiosna, czas porządnie zabrać się za prace ogrodowe. Szczególnie zabiegów pielęgnacyjnych będą wymagać hortensje. Musimy pamiętać, aby inaczej zadbać o hortensję ogrodową, a inaczej – o bukietową. Kiedy przycinać tę roślinę, aby w sezonie cieszyła kolorowymi kwiatami?

Kiedy przycinać hortensję ogrodową?

Hortensja ogrodowa zawiązuje pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych. Z tego względu nie będzie ona wymagała corocznego cięcia. Pielęgnujemy tę odmianę, po prostu usuwając chore, przemarznięte oraz złamane pędy. Róbmy to wyłącznie wtedy, gdy temperatury na zewnątrz są już dodatnie i raczej nie wystąpi ryzyko przymrozków. Pamiętajmy jednak, aby zabieg wykonywać jeszcze zanim hortensja rozpocznie okres wegetacji, a więc przed wypuszczeniem liści. Optymalnym terminem będzie marzec i kwiecień. Wówczas ścinamy także kwiatostany. Należy wiedzieć, że cięcie trzeba wykonywać wyłącznie ostrym i sterylnym narzędziem, aby wyrządzić roślinie jak najmniej szkody.

Kiedy przycinać hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych. Z tego względu należy przycinać ją na przełomie marca oraz kwietnia. Wtedy jeszcze nie powinny pojawić się na roślinie pierwsze liście. Nieważne, w jakim terminie krzew został posadzony – cięcie zawsze wykonujemy wiosną. Młode hortensje przycinamy od 15 do 20 cm nad ziemią do 2/3 długości. Pozostawiamy wyłącznie 2-3 pary pąków. Z roku na rok można wykonywać cięcie coraz wyżej, decydując tym samym o wysokości oraz gęstości krzewu. Gdy pędy naszej rośliny są słabe, przycinajmy je do połowy. Dzięki regularnemu cięciu hortensja będzie bujnie obsypywać się kwiatami. Takie same zasady pielęgnacji jak hortensji bukietowej dotyczą hortensji krzewiastej.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:27