Jak wygląda perukowiec podolski?
Perukowiec to niepowtarzalny krzew, który w naturze występuje na terenach Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Europy i Azji. Potrafi dorosnąć do około 3-5 m wysokości. W zależności od tego, jak będziemy formować perukowca, może przybrać kształt rozgałęzionego krzewu bądź formę małego drzewka. Perukowiec kwitnie od maja do czerwca. Po przekwitnięciu drobnych, żółtawych bądź zielonkawo-żółtych kwiatów zebranych w wiechy, na pędach pojawiają się imponujące owocostany. Mają one charakterystyczne, nitkowate szypułki, przybierające barwy purpurową, różową, kremowo-różową czy żółtawą. Roślina ta jest również niezwykle odporna. Sprawdzi się właściwie w każdym ogrodzie, gdyż niestraszne jej upały, ostre słońce czy ubogie podłoże.
Kiedy przycinać perukowca podolskiego?
Cięcie perukowca powinniśmy zostawić na czas przedwiośnia. Będzie to okres tuż po zimie, gdy pąki liściowe staną się bardziej widoczne. Przycinajmy więc krzew pod koniec lutego, a najpóźniej do końca marca. Pamiętajmy, aby zabieg wykonać w dzień suchy i nieco pochmurny. Ważne jest również, aby ustały już wtedy przymrozki.
Jak wykonać cięcie perukowca podolskiego?
W przypadku perukowca wykonuje się cięcie formujące i cięcie pielęgnacyjne. Pierwsze umożliwia nadanie krzewowi odpowiedniego pokroju, a drugie – usunięcie porażonych chorobą gałęzi. Cięcie formujące możemy wykonać na dwa sposoby: jako swobodnie rosnący krzew bądź jako pionowe drzewko. W zależności od tego, jaką formę wybierzemy, nasza roślina będzie wymagała innego rodzaju cięcia.
Perukowiec jako swobodnie rosnący krzew
Jeżeli wybraliśmy tę formę, musimy skrócić wszystkie pędy o około 1/3 długości, aby zachować kulisty pokrój krzewu. Usuwamy również wszelkie odrosty korzeniowe czy gałęzie rosnące zbyt nisko i krzyżujące się. Pamiętajmy, aby pędy przycinać tuż nad pąkiem zwróconym na zewnątrz.
Perukowiec jako drzewko
Aby w ten sposób prowadzić perukowca, najpierw musimy wybrać silny, rosnący pionowo do góry pęd. Pozostałe pędy przycinamy tuż przy ziemi. W kolejnych latach należy przycinać wszystkie pędy boczne wyrastające z głównego pnia. Z kolei pędom rozrastającym się na czubku drzewa nadajemy kształt korony.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements