StoryEditorDATY CIĘCIA KRZEWÓW

Kiedy przycinać krzewy owocowe na wiosnę?

12.03.2023., 09:00h
Aby cieszyć się w sezonie pysznymi owocami, nie możemy zapominać o zabiegu przycinania krzewów. Pracę tę wykonujemy najczęściej w marcu. Jeżeli wczesną wiosną przytniemy krzewy owocowe, to w istotny sposób poprawimy ich kondycję. Kiedy najlepiej ciąć owocujące rośliny?

Kiedy najlepiej przycinać krzewy i drzewa owocowe?

Okazuje się, że najlepszym czasem na wykonanie zabiegu cięcia jest przednówek. Czasem przycinanie wykonujemy już w lutym. Większość roślin wymaga jednak wykonania tego zabiegu w marcu. Optymalny termin to dni pomiędzy 8 a 19 marca. Unikajmy wykonywania prac ogrodowych 20 i 21 marca. To początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny. Wejście w nową fazę nie będzie sprzyjało naszym roślinom.

Jakie rośliny przycinać w marcu?

Wiosną najczęściej wykonujemy cięcia prześwietlające i sanitarne. Odcinamy przede wszystkim chore i uschnięte części rośliny. Skracamy również pędy krzyżujące się, dzięki czemu zapewnimy owocom miejsce do rozwoju. Między 8 a 19 marca pamiętajmy o prześwietlaniu pędów krzewów owocowych. Zabieg ten przeprowadźmy na agreście, porzeczkach, malinach oraz jeżynach. Marzec będzie również ostatnią chwilą na przycinanie winorośli, która w tym czasie pozostanie jeszcze w uśpieniu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:18