StoryEditorPIĘKNE KWIATY W OGRODZIE

Kiedy sadzić i jak pielęgnować aksamitki?

21.04.2023., 08:00h
Aksamitki to delikatne kwiaty, zachwycające gamą kolorów. Pochodzą z gorących i suchych obszarów Ameryki Środkowej i Południowej, lecz już od XVI wieku uprawia się je w Europie. Bardzo szybko zyskały popularność i stały się często wybieranymi roślinami ozdobnymi. Nic dziwnego – przykuwają wzrok wyglądem, a przy tym są łatwe w uprawie.

Kiedy i jak siać aksamitki?

Jeżeli w naszym ogrodzie bądź na balkonie czy tarasie zakwitły już aksamitki, pozostawmy koszyczki kwiatów do jesieni. Wówczas dojrzeją i zupełnie wyschną. Dzięki temu będziemy mogli zebrać odpowiednią ilość nasion do siewu. Główki kwiatowe można także po prostu ściąć i wysuszyć w przewiewnym miejscu. Wystarczy na to około tydzień. Po tym czasie zbieramy nasiona z koszyczków. Posadzić będziemy mogli je na wiosnę. Do tego czasu nasiona przechowujemy w papierowych torebkach bądź innych zamkniętych pojemnikach, w miejscu chłodnym, lecz nie przemarzającym.

Nasiona aksamitek możemy wysiać w domu już na przełomie lutego i marca. Przed zabiegiem moczmy je przez całą noc w letniej wodzie. Następnie wypełniamy doniczkę bądź inny pojemnik odpowiednim podłożem. Na ziemi rozkładamy nasiona, następnie przykrywamy około centymetrową warstwą gleby. Spryskujemy miękką wodą. Później nasze zasiane rośliny umieszczamy w miejscu jasnym. Nie możemy eksponować aksamitek w pełnym słońcu! Idealna temperatura dla rozwoju siewek wynosi od 16°C do 18°C. Gdy aksamitki wzrosną na wysokość 10-12 centymetrów, to oznacza, że nadszedł czas na pikowanie. Przesadzamy nasze siewki do pojedynczych donic czy skrzynek. Pamiętajmy, aby regularnie sprawdzać kondycję roślin i reagować, jeżeli zostaną zaatakowane przez choroby czy szkodniki.

Jak sadzić aksamitki?

Aksamitki to rośliny bardzo wrażliwe na spadki temperatur. Jeżeli więc udało nam się samodzielnie je wyhodować, to na rabaty wysadzajmy je nie wcześniej niż w połowie maja. Pamiętajmy, aby podczas sadzenia aksamitek przestrzegać kilku ważnych reguł. Oto one:

  • Nie należy sadzić aksamitek głębiej, niż rosły w donicy.
  • W zależności od odmiany aksamitek, odległości między roślinami powinny wynosić od 15 do 50 centymetrów.
  • Po posadzeniu ziemię wokół roślin dobrze dociskamy i obficie podlewamy.
  • W przypadku sadzenia do skrzyni bądź donic, musimy pamiętać o odpowiedniej warstwie drenażowej.

Jak pielęgnować aksamitki?

Aby jak najdłużej cieszyły oko, regularnie usuwajmy przekwitłe kwiatostany oraz przeschnięte części rośliny. Pamiętajmy, że w naszym klimacie aksamitki są roślinami jednorocznymi. Ze względu na to, jak wygląda naturalne środowisko aksamitek, możemy, a nawet powinniśmy, sadzić je w miejscach jasnych, a nawet w pełnym słońcu. Wielką zaletą tych kwiatów jest intensywny zapach, który odstrasza wiele szkodników. Z tego względu warto tworzyć rabaty mieszane – aksamitki skutecznie obronią sąsiednie rośliny przed mrówkami, nicieniami, mączlikami czy ślimakami.

Aksamitki wymagają gleby przepuszczalnej, próchniczej oraz żyznej. Podłoże musi być stale lekko wilgotne. Latem zasilamy rośliny dawką nawozu, zróbmy to jednak dopiero po kilku tygodniach od posadzenia. Warto podlać nawozem aksamitki tuż po pojawieniu się pierwszych kwiatów. W przypadku tych roślin musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Ziemia nie może przeschnąć, lecz jednocześnie nie należy dopuszczać do zastojów wody. Gdy nasze kwiaty zaczną więdnąć, powinniśmy jak najszybciej je podlać.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:35