Kiedy i jak sadzić mieczyki?
Gladiole do gruntu sadzimy wiosną, najlepiej od połowy kwietnia do połowy maja. Warto mieczyki sadzić partiami, na przykład co 2 tygodnie. Wówczas latem uzyskamy ciekawą barwną kompozycję. Bulwy umieszczamy w ziemi na głębokości około 10 cm. Jeśli posadzimy je zbyt płytko, będą się przechylać i przewracać pod ciężarem okazałych kwiatów. Jeżeli nasze cebule pochodzą z poprzedniego sezonu i już zimowały, potraktujmy je preparatem grzybobójczym. Wówczas będziemy mieć pewność, że usuniemy wszelkie patogeny. Warto regularnie zmieniać stanowisko mieczyków, gdyż rośliny te nie znoszą być sadzone co roku w tym samym miejscu. Musimy jednak unikać tych fragmentów ogrodu, w których wcześniej znajdowały się rośliny okopowe i cebulowe. To naraziłoby gladiole na ataki szkodników czy różnych chorób.
Mieczyki można sadzić grupami, ale także w towarzystwie innych roślin o podobnym terminie kwitnienia. Dobrze będą komponować się z liliami, jeżówkami czy rudbekiami. Równie piękne kompozycje uzyskamy, gdy gladiole zestawimy z rozchodnikami, funkiami, aksamitkami czy heliotropami. Nie sadźmy jednak mieczyków w pobliżu ogórków, frezji czy astrów – rośliny te są podatne na choroby wirusowe, które z łatwością przeniosą się na gladiole.
Jak pielęgnować mieczyki?
Mieczyki nie należą do roślin najłatwiejszych w uprawie. Przede wszystkim należy stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju. Gladiole potrzebują słonecznego, lecz osłoniętego od wiatru stanowiska. Silne podmuchy powietrza mogłyby połamać wysokie łodygi tych roślin. Dodatkowo mieczyki wymagają żyznego, próchniczego i przepuszczalnego podłoża. Gleba powinna mieć pH wynoszące 6,5-7. Dużo lepiej kwiaty te będą rosły w podłożu, który w poprzednim roku był ściółkowany obornikiem.
Gladiole wymagać będą obfitego podlewania, zarówno w czasie suszy, jak i w okresie kwitnienia. Nawadniamy je powoli, tak, aby woda zdążyła wsiąknąć w glebę. Unikajmy polewania liści, gdyż może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Regularnie nawoźmy mieczyki kompostem bądź preparatami mineralnymi o spowolnionym uwalnianiu. Dzięki temu rośliny będą dłużej kwitnąć. Możemy również zapewnić mieczykom podpory w okresie kwitnienia, gdyż wysokie łodygi są dosyć podatne na uszkodzenia. Po przekwitnięciu rośliny obcinamy suche kwiaty i pozostawiamy łodygę wraz z liśćmi. Wówczas roślina obumrze, a cebula wchłonie zawarte w zielonych fragmentach składniki odżywcze, które przekaże nowym bulwom.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements