StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Kiedy wysiewać pomidory i ogórki na rozsady?

14.01.2023., 08:00h

Pomidory i ogórki należą do najpopularniejszych warzyw uprawianych w przydomowych ogrodach. Z pewnością wielu z nas chciałoby się cieszyć się plonami tych roślin wyhodowanych samodzielnie. Czy można już siać pomidory i ogórki na rozsady? Jak to zrobić, aby jak najszybciej zebrać plony?

Co jest ważne podczas siania pomidorów i ogórków?

Samodzielne przygotowanie sadzonek pomidorów i ogórków pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przy okazji sprawi dużo frajdy! Na początku warto jednak wziąć pod uwagę same nasiona. Można zakupić je w sklepie w opakowaniach bądź zaopatrzyć się w nie u sprawdzonych hodowców warzyw. Trzeba zastanowić się nad wyborem najlepszej dla nas odmiany. Zwróćmy uwagę także na to, czy wybrane przez nas pomidory oraz ogórki przeznaczone są do uprawy w gruncie, czy pod osłonami. Jeżeli nie mamy szklarni, powinniśmy zdecydować się wyłącznie na odmiany gruntowe. Jeżeli chodzi o nasiona, to zawsze sprawdzajmy datę ich ważności. Powinny być świeże i wyprodukowane minimum dwa lata wstecz.

Drugą bardzo ważną kwestią podczas sadzenia pomidorów oraz ogórków jest podłoże. Ziemia powinna być luźna, lekka, żyzna i przepuszczalna. Najlepiej w tym przypadku wykorzystać gotowe podłoże przeznaczone do wysiewu nasion. Pamiętajmy, aby zakupić je od sprawdzonego źródła – na przykład w sklepie ogrodniczym czy markecie budowlanym na dziale ogrodowym. Będziemy mieć wówczas pewność, że ziemia jest wolna od patogenów chorobotwórczych. To ważne, gdyż siewki są niezwykle wrażliwe na wszelkie choroby.

Kiedy można siać pomidory i ogórki?

image

Kiedy wysiewać pomidory i ogórki na rozsady?

FOTO: Envato Elements

Ważne jest, aby odpowiednio wyważyć czas sadzenia pomidorów i ogórków na rozsady. Najlepszy termin to wczesna wiosna, a więc marzec i kwiecień. Większość osób sieje te warzywa na rozsady do 15 kwietnia. Dlaczego? W tym czasie temperatura zazwyczaj jest stała, przymrozki natomiast nie tak duże. Najpierw więc hodujemy sadzonki w doniczkach w pomieszczeniu, a w połowie maja przesadzamy do gruntu.

Luty również może być dobrym czasem na wysiew pomidorów i ogórków, ale trzeba wziąć pod uwagę, iż rośliny te lubią słońce i ciepło. Z tego względu można sobie pozwolić na tak wczesną hodowlę sadzonek wtedy, gdy dysponujemy własną szklarnią bądź możemy zapewnić naszym warzywom odpowiedni dostęp do światła naturalnego. Pamiętajmy także o odpowiedniej temperaturze. Powinna ona utrzymywać się na poziomie 18℃. Prawdopodobnie uprawiane tak wcześnie rośliny będą bardzo wysokie, lecz wiotkie. Nie możemy więc sadzić ich za płytko. Głębiej posadzone pomidory i ogórki wypuszczą z łodyg dodatkowe korzenie i wzmocnią się.

Jak siać pomidory i ogórki?

Do siania pomidorów oraz ogórków możemy wybrać zwykłe doniczki bądź korytka. Na początek wypełniamy pojemniki ziemią po same brzegi i delikatnie ugniatamy podłoże ręką. Na wierzchu układamy nasiona, a następnie wciskamy w ziemię na około pół centymetra. Przysypujemy i na koniec podlewamy. Pamiętajmy, aby warzywa siać nie gęściej niż w rozstawie co 2 centymetry. Gęstsze rozmieszczenie nasion spowoduje gnicie siewek.

Po wysianiu pomidorów i ogórków dbajmy o to, aby podłoże było stale wilgotne, lecz nie mokre. Zamiast konewki warto używać spryskiwacza, który nie spowoduje wypłukania nasion z ziemi. Doniczki najlepiej postawić na dobrze oświetlonym parapecie. Młode siewki są jednak bardzo wrażliwe na ostre słońce – to także trzeba mieć na uwadze.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:27