StoryEditorCZY MOŻNA KOMPOSTOWAĆ CYTRUSY?

Kompost z cytrusów jest kontrowersyjny! Do czego stosować nawóz z owoców cytrusowych?

18.11.2023., 09:00h
Cytrusy to owoce takie jak pomarańcze, grejpfruty czy cytryny. Są smaczne i zdrowe, goszczą niemal w każdej kuchni. Niezjedzone resztki cytrusów najczęściej lądują w koszu. Tymczasem można spróbować je kompostować! Dlaczego ta metoda budzi zastrzeżenia? Jak właściwie kompostować cytrusy?

Czy cytrusy można dodawać do kompostu?

Owoce cytrusowe są bogate we flawonoidy czy olejki eteryczne. Wpływa to na ich działanie, które przejawia się silnym zakwaszaniem gleby. Często niebezpieczne jest zbyt niskie pH podłoża. Takich miejsc unikają dżdżownice, a wielu uprawom w ten sposób możemy zaszkodzić. Cytrusy dodawane do kompostu w niewielkich ilościach jednak nie zaszkodzą, a nawet wzmocnią rośliny. Silny zapach pomarańczy, cytryny czy grejpfruta odstraszy również wiele szkodników. Nawóz z tych owoców idealnie sprawdzi się dla roślin kwasolubnych – zadziała on na nie stymulująco.

Największą wątpliwość budzi stwierdzenie, że zakupione w marketach i innych sklepach cytrusy są pryskane pestycydami. Tak naprawdę jednak większość tego typu owoców pokrytych jest ochronną warstwą wosku, nieszkodliwą dla gleby czy organizmów żywych. Zwróćmy również uwagę na bardzo istotny fakt, iż pomarańcze, mandarynki, limonki, cytryny albo grejpfruty po umyciu sami jemy, a czasem nawet wykorzystujemy też ich skórki do dalszej obróbki.

W jaki sposób kompostować cytrusy?

Najczęściej kompostowanymi owocami cytrusowymi są pomarańcze, grejpfruty, cytryny i limonki. Wykorzystujemy skórki i pozostałe części cytrusów. Nie należy jednak z tym przesadzać – ten materiał dodajemy raz na jakiś czas do kompostownika bądź co kilka miesięcy bezpośrednio wzbogacamy podłoże. Zrezygnujmy raczej z dodawania na kompost mandarynek, nie są one bowiem tak skuteczne, jak pozostałe cytrusy.

Resztki owoców należy jak najbardziej rozdrobnić przed wykorzystaniem w ogrodzie. Zapobiegnie to nadmiernemu zakwaszeniu gleby, a im mniejsze cząstki, tym szybciej się rozłożą i zaczną działać. To ważne, bowiem pamiętajmy, że cytrusy rozkładają się bardzo długo. Najlepiej wybierać jak najświeższe owoce. Zbyt wysuszone resztki będą tracić swoje właściwości. Jeżeli nadal obawiamy się, że nasz nawóz będzie zbyt kwaśny, wystarczy posypać go od czasu do czasu rozdrobnionymi skorupkami jaj, ewentualnie dolomitem lub wapnem. Wszystkie te materiały mają odczyn zasadowy, który zneutralizuje nadmierną kwasowość. Ponadto po dodaniu resztek cytrusów do kompostownika przykryjmy je kilkunastocentymetrową warstwą materiału zielonego – słomy, trawy, gałęzi, wiórów albo pozostałości innych roślin. W ten sposób umożliwimy wydostawanie się azotu z owoców poza pojemnik z kompostem.

Nawozem z cytrusów najlepiej użyźniać rośliny kwasolubne. Wśród nich znajdują się oszołamiające azalie, majestatyczne hortensje i urzekające rododendrony. Warto wzmocnić je w ten sposób. Dodatkowo nawożenie owocami cytrusowymi to prosty sposób na szybkie zakwaszenie podłoża.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. grudzień 2023 07:02