StoryEditorDBANIE O TRAWNIK PO ZIMIE

Koszenie trawnika po zimie: o czym należy pamiętać?

03.04.2024., 08:00h
Wczesna wiosna to idealny czas, aby zaplanować pierwsze koszenie trawnika po zimie. To bardzo ważny zabieg, który wpłynie na kondycję trawy w rozpoczynającym się właśnie sezonie. Aby murawa prezentowała się idealnie, należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Jak dbać o trawnik po zimie?

Oczyszczanie trawnika przed koszeniem to podstawa!

Przed zabraniem się za koszenie, powinniśmy dokładnie wysprzątać murawę. Usuwamy więc wszelkie większe i mniejsze gałęzie, suche liście, kamienie. Utrudnią one używanie kosiarki, a przy tym stanowić będą ryzyko uszkodzenia sprzętu. Powinniśmy usunąć filc tworzący się na powierzchni trawnika. Znacząco utrudnia on pobieranie przez źdźbła tlenu, a także uniemożliwia przedostawanie się do głębszych warstw podłoża nawozów. To wpływa na słabszą kondycję trawy. Większe śmieci czy kamienie można usunąć ręcznie, natomiast pozostałą materię należy dokładnie wygrabić albo sprzątnąć przy pomocy dmuchawy.

Po zimie warto także pozbyć się wszelkich nierówności na trawniku. Usuwamy też kopce kretów. Gdy darń zaczyna odrywać się od podłoża, warto przeprowadzić wałowanie. Ten zabieg nie tylko poprawia estetykę murawy, ale także wpływa na jej ogólną kondycję, ułatwiając wchłanianie wody.

Kiedy i jak skosić trawnik po zimie?

Najlepiej trawnik pierwszy raz po okresie zimowym skosić na przełomie kwietnia i maja. Warto jednak kierować się w naszych działaniach prognozowanymi warunkami atmosferycznymi oraz stanem samych źdźbeł. Czasem połowa kwietnia będzie optymalnym terminem. Kosić należy tylko wtedy, gdy trawa jest już zazieleniona i dorosła do około 6-8 cm, a w przypadku świeżo założonych muraw – do 10 cm.

Jeśli po zimie nasza trawa wygląda niezbyt estetycznie, należy przyciąć ją jak najkrócej. Robimy tak, zwłaszcza gdy podejrzewamy rozwój pleśni śniegowej. Gdy używamy do skracania trawnika kosiarki bez kosza, usuwajmy pozostałą materię, gdyż różne choroby mogą rozprzestrzeniać się i zalegać na murawie. Po skoszeniu warto przeprowadzić wertykulację, a później aerację.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 13:08