StoryEditorTEN ZAPACH ZNA KAŻDY!

Krzewy bzu w ogrodzie. Kiedy i jak przycinać lilaka pospolitego?

20.05.2023., 09:00h
Ten oszołamiający zapach zna każdy. Kojarzy się z przyjemnymi, majowymi dniami. Chodzi oczywiście o aromat kwiatów lilaka pospolitego – rośliny obiegowo, acz niepoprawnie nazywanej bzem. Jeżeli wprowadzimy go do ogrodu, powinniśmy odpowiednio o niego dbać, aby mógł zachwycać wyglądem oraz zapachem.

Przycinanie krzewów bzu – kiedy i jak?

Bez wsadzamy do gruntu jesienią i wtedy też musimy wykonać pierwsze cięcie. Pędy skracamy mniej więcej o połowę. W ten sposób sprawimy, że roślina zyska ładny pokrój oraz szybciej się zagęści. Następnie pozwólmy naszemu lilakowi się rozrosnąć i w późniejszych latach wykonujmy mniej radykalne zabiegi pielęgnacyjne. W sezonie regularnie należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Dodatkowo warto tuż po zakończeniu kwitnienia – w czerwcu bądź w lipcu – delikatnie skrócić pędy. Nie przeprowadzajmy tego zabiegu wiosną, ponieważ lilaki zawiązują kwiaty na pędach rocznych z pąków zawiązanych w ubiegłym roku.

Gdy nasza roślina ma już około 3-4 lata, nadchodzi czas na konkretne cięcie prześwietlające. Poskutkuje ono piękniejszym i obfitszym kwitnieniem. Taki zabieg jest niezbędny, bowiem zapewni lepszy dostęp światła do wnętrza krzewu. Usuwamy wówczas wszelkie pędy chore, zdeformowane czy prowadzące do nadmiernego i nieatrakcyjnego zagęszczenia rośliny. Resztę pędów następnie radykalnie skracamy. Tak pielęgnujemy lilaki po kwitnieniu – w czerwcu bądź w lipcu.

Czasem jest tak, że krzewy bzu nie są w ogóle przycinane od momentu posadzenia w ziemi. Jeżeli jeszcze nie usuwałeś pędów swojego ogrodowego lilaka, koniecznie przeprowadź cięcie odmładzające! Ten zabieg wykonujemy na przedwiośniu. Weźmy jednak pod uwagę, że po takim cięciu roślina raczej nie zakwitnie w sezonie. Pamiętajmy, że w późniejszych latach odwdzięczy się nam kilkukrotnie pięknymi i okazałymi kwiatostanami. W cięciu pielęgnacyjnym chodzi o skrócenie wszystkich pędów na długość około 50 cm nad ziemią.

Przycinanie krzewów bzu – o czym warto pamiętać?

Do cięcia używajmy wyłącznie ostrego i najlepiej wcześniej zdezynfekowanego narzędzia – może być to chociażby sekator. Ponieważ bez to słynąca ze swoich możliwości regeneracyjnych roślina, nie musimy zabezpieczać miejsc po wykonanym cięciu. Jedną z ważniejszych zasad jest także kąt cięcia. Zabieg ten wykonujemy prosto, nie tniemy po ukos. Jest to bardzo popularny błąd.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 14:03