StoryEditorZAKUPY ONLINE

Kupowanie roślin przez Internet. Na co uważać?

23.01.2023., 10:00h

Dużymi krokami zbliża się czas na wysiew nasion, sadzenie roślin i nawożenie ogrodu, niedługo więc będziemy rozglądać się za nasionami czy sadzonkami. Wielu z nas pewnie zastanawia się nad dokonaniem zakupów przez Internet. To forma łatwa i wygodna, wiąże się jednak z wieloma zagrożeniami. Na co uważać?

Jaki sklep internetowy wybrać?

Przed dokonaniem transakcji przez Internet, należy przede wszystkim znaleźć odpowiedni sklep i sprawdzić jego wiarygodność. Najlepiej wybrać kilku potencjalnych sprzedawców, a następnie porównać opinie na ich temat, które napisali klienci. Nie wszystkie z nich będą prawdziwe czy obiektywne, dlatego szczególnie ważne są komentarze krytyczne, odradzające zakupy w danym sklepie.

Po wybraniu odpowiedniego sprzedawcy, należy także przejrzeć jego stronę internetową. Firma z pewnością jest rzetelna, jeżeli umieści na swojej stronie certyfikaty oraz nagrody. Dodatkowo wiarygodność zwiększa obecność w mediach, na przykład w artykułach w pismach branżowych. Ciesząca się dobrą reputacją firma nie pozwoli sobie na niezadowolenie klienta z powodu niewłaściwej obsługi czy uszkodzonego towaru. Nawet jeżeli dojdzie do przykrej sytuacji, pracownicy sklepu będą starać się sprawnie naprawić szkody.

Jakie jest ryzyko zakupu roślin przez internet?

Jeszcze kilka lat temu sprzedaż internetowa roślin była naprawdę rzadkością. Obecnie biznes ten znacząco się rozwinął. Dodatkowo nasiona czy sadzonki zakupić możemy nie tylko na stronach sklepów ogrodniczych, gdyż wiele szkółek roślin także ma już własną działalność internetową.

Pamiętajmy, że wysyłka roślin wiąże się często z ryzykiem. Przede wszystkim mogą one zostać źle zapakowane i ulec uszkodzeniu w transporcie. Po kilkudniowej drodze do wybranego przez nas punktu odbioru nie wszystkie rośliny będą wyglądać dobrze. Dodatkowo w przypadku nierzetelnych sklepów przesyłka może dotrzeć z opóźnieniem lub wcale bądź jej zawartość będzie odbiegać od naszych oczekiwań. Jeżeli zakupiliśmy siewki z niepewnego źródła, mogą być one porażone chorobami z powodu niewłaściwego przechowywania.

Jakie jest ryzyko zakupu nawozów przez internet?

Ryzyko wiąże się również z zakupem nawozów. W przypadku tych specyfików ważne jest odpowiednie przechowywanie oraz terminy ich ważności. Jeżeli sprzedawca nie jest objęty formą nadzoru producenta nawozów, to może okazać się, że nasze nawozy nie będą nadawały się do użycia. Przechowywane w złych warunkach mogą nawet całkowicie zmienić swoje właściwości, w wyniku zachodzących reakcji chemicznych.

Jakie jest ryzyko zakupu nasion przez internet?

Najlepiej przez Internet kupować nasiona w polskich sklepach. Rodzime firmy mają w ofercie głównie rośliny dobrze przystosowane do uprawy w warunkach panujących w naszym kraju. Nasiona bardzo często są także odpowiednio przygotowane, na przykład poddane zaprawianiu. Jeżeli chcemy kupić nasiona roślin egzotycznych, często musimy wybierać sklepy zagraniczne. Z tym może wiązać się ryzyko wielu niemiłych niespodzianek. Związane one będą najczęściej z nieodpowiednim przechowywaniem nasion.

Pamiętajmy, że towar zakupiony przez internet możemy zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: Zielony Ogródek

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. luty 2023 10:50