StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Laurowiśnia – jak ją sadzić i pielęgnować?

28.04.2023., 08:00h
Ten dekoracyjny krzew najczęściej nazywa się laurowiśnią. To wieloletnia, zimozielona roślina o rozłożystym pokroju. Przywędrowała do nas z terenów Kaukazu, Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego. W maju laurowiśnia rozwija drobne, białe kwiaty, które po czasie mogą zawiązać się w czarne owoce.

Kiedy sadzić laurowiśnię?

Najlepsze terminy sadzenia laurowiśni to okres od października do marca, jednak wielu doświadczonych ogrodników bardziej poleca jesienny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Dlaczego? Wtedy sadzonka bez trudu zdąży rozwinąć system korzeniowy przed nastaniem mrozów. W ogrodzie dla laurowiśni wybieramy stanowisko cieniste bądź półcieniste oraz osłonięte od wiatrów.

Jak sadzić laurowiśnię?

Sadzonki tego krzewu najlepiej zakupić w sklepie ogrodniczym, chociaż w lipcu bądź sierpniu można pobrać również półzdrewniałe pędy ze starszej rośliny. Po obcięciu takie pędy smarujemy ukorzeniaczem i przechowujemy w mieszance torfu i piasku w ciepłym oraz przewiewnym pomieszczeniu. Sadzenie laurowiśni nie jest skomplikowanym procesem. W wybranym miejscu ogrodu wykopujemy dół o głębokości około 0,5 m, a następnie umieszczamy w nim sadzonkę. Przysypujemy ziemią w ten sposób, by wierzch rośliny wystawał kilka centymetrów ponad powierzchnię.

Laurowiśnię można sadzić również w grupach. Żywopłot z tej rośliny to świetna alternatywa dla często spotykanych bukszpanów lub tui. Przy planowaniu takiego żywopłotu trzeba jednak pamiętać, że laurowiśnie szybko się rozrastają, co oznacza, że będą musiały potrzebować sporej przestrzeni. Minimalna odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić więc przynajmniej 0,5 m.

image

Laurowiśnia – jak ją sadzić i pielęgnować?

FOTO: Envato Elements

Jakie wymagania ma laurowiśnia?

Laurowiśnia ma spore wymagania, przede wszystkim dotyczących gleby. Podłoże musi być żyzne i pełne składników odżywczych. Najlepszym rozwiązaniem będzie ziemia piaszczysto-gliniasta, bogata zwłaszcza w wapń, o pH obojętnym bądź lekko zasadowym. Gleba musi być stale wilgotna, pamiętajmy więc o częstym nawadnianiu rośliny. Możemy rozważyć także przeprowadzenie ściółkowania wokół krzewu. Do tego celu zastosować można np. korę, która ograniczy szybkie wysychanie ziemi.

Laurowiśnia w okresie zimowym nie wymaga zabezpieczenia, gdyż jest to krzew zimozielony. Oznacza to, że do rozwoju potrzebuje dostępu do promieni słonecznych. Jeżeli w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych na zewnątrz przemarznie, najczęściej bardzo łatwo można go uratować.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 12:53