StoryEditorOGRODY PIONOWE

Modny sposób na uprawę roślin, czyli ogrody wertykalne. Jak o nie dbać?

22.01.2023., 08:00h

W domu i w ogrodzie możemy stworzyć wiele roślinnych kompozycji. Co jednak zrobić, jeżeli nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni, którą należy zagospodarować dla kolejnej doniczki? W tym przypadku warto rozważyć założenie w domu bądź na zewnątrz ogrodu wertykalnego. To hit ostatnich sezonów!

Czym jest pionowy ogród?

Ogród wertykalny lub zieleń wertykalna to niezwykły pomysł na aranżację oraz uprawę roślin w pionie, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Bazę takiej kompozycji stanowi metalowy bądź drewniany stelaż. Wyposażony jest on w specjalny system nawadniający. Pomiędzy szczelinami stelażu sadzić można przeróżną zieleń – najczęściej są to jednak kwiaty egzotyczne.

W zależności od potrzeb czy pomysłu, ogrody wertykalne mogą mieć naprawdę różne rozmiary. Pamiętać jednak należy, że ich wykonanie należy odpowiednio zaplanować. Najważniejszą kwestią są ściany – muszą być one naprawdę solidne, aby utrzymać ciężar naszego ogrodu. Warto również dobrze przemyśleć kwestię nawodnienia.

Pionowy ogród można stworzyć za pomocą trzech systemów. Modułowy składa się z paneli aluminiowych, wykonanych z tworzyw sztucznych bądź drewna. Montaż takiego systemu jest prosty, podobnie jak sadzenie w nim roślin. Z kolei konstrukcja hydroponiczna ma kieszenie i wykonana jest z ramy, płyty PCV i maty filcowej. To właśnie ten ostatni element utrzymuje odpowiednią wilgotność. Roślinę sadzi się w specjalnie przygotowanych do tego celu kieszonkach. Ostatni system – kontenerowy, to wielopoziomowa konstrukcja wykonana z pojemników. Jest stosowana najrzadziej, gdyż zabiera zdecydowanie najwięcej miejsca. Wnętrze każdego z systemów wypełnia się specjalnym podłożem, najczęściej substratem glebowym, materiałami organicznymi, nieorganicznymi lub hydroponicznymi. Zalecane jest również stosowanie hydrożeli, gdyż zapewniają one roślinom dostęp do wody.

Jakie rośliny wybrać do domowego ogrodu wertykalnego?

Jednym z ważniejszych punktów w planowaniu ogrodu wertykalnego jest odpowiedni dobór roślin. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki panujące w miejscu, w którym chcemy stworzyć pionową zieleń. W pierwszej kolejności sprawdźmy stopień nasłonecznienia i poziom wilgotności.

A jakie gatunki roślin idealnie nadadzą się do wewnętrznych ogrodów wertykalnych? Najpopularniejsze z nich to:

 • bluszcz pospolity, który tworzy długie pnącza – idealnie będzie uzupełniać przestrzenie pomiędzy innymi roślinami, dzięki czemu cała kompozycja będzie estetyczna i spójna;
 • epipremnum złociste, czyli szybko rozmnażająca się roślina o kolorowych, sercowatych liściach – jej wygląd nada naszej wertykalnej zieleni szczególnego charakteru;
 • syngonium, którego szerokie liście urozmaicą każdą kompozycję; dodatkowo odpowiednio pielęgnowany będzie bardzo szybko rosnąć;
 • maranta – doskonale poradzi sobie w pionowym ogrodzie, a dodatkowo ożywi każdą kompozycję dzięki swoim różowo unerwionym liściom;
 • guzmania to roślina, której kwiaty mogą się utrzymać nawet przez kilka miesięcy, a ich wygląd jest szczególny i cieszący oko;
 • zanokcica, a więc paproć, która jest zawsze dobrym wyborem w przypadku ogrodów wertykalnych;
 • kroton, czyli roślina o nieszablonowym kolorze liści, które również ożywią jednolitą zieloną ścianę.

Rośliny w wertykalnym ogrodzie można rozmieszczać na różne sposoby. Jeżeli zrobimy to przypadkowo, powstanie prawdziwy zielony miszmasz, z kolei osoby o duszach artystycznych mogą stworzyć z zieleni prawdziwe żywe obrazy.

Jak dbać o domowy ogród wertykalny?

image

Modny sposób na uprawę roślin, czyli ogrody wertykalne. Jak o nie dbać?

FOTO: Envato Elements

Najważniejsze w przypadku pionowych ogrodów jest zadbanie o odpowiednią wilgotność. Należy często zraszać zieleń oraz rozmieścić w pobliżu nawilżacze powietrza. Regularnie podlewajmy i nawoźmy nasze rośliny. Powinniśmy przed montażem stelaża zadbać o automatyczny system nawadniania.

Jakie rośliny wybrać do zewnętrznego ogrodu wertykalnego?

W polskich warunkach stworzenie zewnętrznych ogrodów pionowych może być trudne. Nie będziemy w stanie uprawiać w nich wielu egzotycznych gatunków, które nie są odporne na mróz. Najlepiej sprawdzą się więc te rośliny, które są w pewnym stopniu przyzwyczajone do spadków temperatur. Wybierzmy na przykład:

 • rozchodnik, który tworzy gęste kwiatostany w wielu kolorach, co umożliwi stworzenie wielobarwnej przestrzeni;
 • petunia o wiszącym pokroju, która wspaniale wypełni puste przestrzenie; dodatkową zaletą są jej kwiaty;
 • rojnik, a więc niewielka roślina o grubych, różnobarwnych liściach;
 • bluszcz pospolity o długich pnączach z drobnymi listkami;
 • barwinek, a więc bylina, której fioletowe kwiaty stanowią dodatkowy atut.

Bardzo ważne jest, aby rozważnie dobrać gatunki roślin, które będziemy pielęgnować w ogrodach wertykalnych – powinny mieć one zbliżone potrzeby pielęgnacyjne. Wówczas zadbanie o wszystkie z nich będzie znacznie łatwiejsze.

Jak dbać o zewnętrzny ogród wertykalny?

image

Modny sposób na uprawę roślin, czyli ogrody wertykalne. Jak o nie dbać?

FOTO: Envato Elements

Pionowa zieleń na zewnątrz wymaga regularnego nawożenia i podlewania, szczególnie gdy znajduje się na południowej albo zachodniej ścianie domu. Przed zainstalowaniem roślinnej ściany zadbajmy więc o odpowiedni, wysokiej jakości system nawadniający. To sprawi, że nie będziemy musieli wymieniać roślin i zmagać się z ich przesuszaniem. Nie należy podlewać zielonych dekoracji za pomocą węża ogrodowego – w ten sposób nie tylko łatwo przelejmy rośliny, ale również zamoczymy mury. W rezultacie szybko rozwiną się wszelkiego rodzaju grzyby, które mogą porazić nasze rośliny.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 06:18