Niedobór składników mineralnych – co na to wpływa?
Składniki mineralne to makro- i mikroelementy. Na ich niedobór wpływać może wiele czynników, wśród których wymienić należy:
- warunki pogodowe;
- pH gleby nieodpowiednie dla danego rodzaju upraw;
- uszkodzenie systemu korzeniowego rośliny;
- niewłaściwe proporcje dostarczanych składników mineralnych.
Aby pomóc roślinie, której brakuje danych składników pokarmowych, musimy najpierw rozpoznać objawy konkretnych niedoborów. Wówczas będziemy mogli zaaplikować właściwy nawóz doglebowo bądź dolistnie.
Jak objawia się niedobór i nadmiar azotu u roślin?
Azot odpowiedzialny jest zwłaszcza za wzrost i zielonych kolor liści. Wybarwienie części roślin jest szczególnie istotne w fazie wzrostu. Najważniejsze objawy niedoboru azotu u roślin wyglądają następująco:
- wolny wzrost upraw i ich osłabienie;
- jaśnienie i żółknienie liści, związane z trudnościami fotosyntezy ze względu na deficyt chlorofilu;
- przedwczesne drewnienie tkanek roślinnych zlokalizowanych w łodygach;
- żółtobrązowe zabarwienia fragmentów liści, czasem przechodzące w zabarwienia różowawe bądź fioletowe.
Aby uzupełnić niedobór azotu w glebie, wystarczy zastosować odpowiedni nawóz. W zależności od potrzeb, możemy wykorzystać różne preparaty. Siarczan amonu będzie zalecany zwłaszcza dla roślin lubiących kwaśne podłoże: azali, różaneczników, iglaków, borówki amerykańskiej i innych. Z kolei obojętny dla odczynu podłoża będzie chociażby saletrzak. Jeżeli chcemy postawić na naturalne metody, możemy wykorzystać gnojówkę z pokrzyw. Dostarczy ona uprawom nie tylko sporej dawki azotu, ale również potasu. Taką gnojówką można rośliny zarówno podlewać, jak i opryskiwać, jednak musimy pamiętać o uprzednim rozcieńczeniu jej wodą.
Podobnie jak niedobór azotu, niebezpieczne jest także przenawożenie tym pierwiastkiem. Objawiać się to będzie zwłaszcza:
- nadmierną wybujałością roślin;
- ciemnozieloną barwą liści;
- nadmiernym rozwojem części zielonych, przy jednoczesnym zahamowaniu kwitnienia i owocowania;
- trudniejszym przejściem w stan spoczynku, co narazi uprawy na uszkodzenia wynikające z niskich temperatur.
Jeżeli w podłożu znajduje się azot w nadmiernych ilościach, powinniśmy przede wszystkim spróbować wypłukać ten pierwiastek w głąb gleby. W tym celu powinniśmy intensywnie podlewać uprawy. Zastosować możemy także nawozy potasowe i fosforowe, niezawierające azotu.
Jak objawia się niedobór fosforu u roślin?
Zapotrzebowanie na fosfor u roślin jest szczególnie duże latem. Wynika to z faktu, że ten makroelement umożliwia kwitnienie oraz owocowanie. Ponadto fosfor odpowiada za rozwój korzeni. Wśród najważniejszych objawów niedoboru tego pierwiastka należy wymienić:
- spowolniony wzrost roślin;
- purpurowo-fioletowe zabarwienie liści, ich ogonków oraz łodyg;
- usztywnienie liści;
- słabsze kwitnienie, wiązanie owoców oraz wykształcanie nasion.
W przypadku niedoboru tego makroelementu należy zastosować nawóz fosforowy. Jednak nawet pomimo obecności fosforu w podłożu, rośliny nie zawsze będą w stanie go pobrać. Wynika to z faktu, że pierwiastek wytrąca się często w mniej rozpuszczalne formy. Jego przyswajalność znacząco zmniejszy się w zbyt kwaśnych glebach oraz w przypadku przenawożenia upraw azotem. Najlepiej dostarczać fosfor bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin.
Jak objawia się niedobór potasu u roślin?
Nawożenie potasem to sposób na wzmocnienie smaku, aromatu oraz koloru warzyw i owoców. Dzięki temu makroelementowi podniesie się też zawartość cukru w plonach. Potas jest bardzo ważny dla krzewienia się, tworzenia młodych pędów oraz dla gospodarki wodnej roślin. Objawy niedoboru tego pierwiastka to zwłaszcza:
- zahamowanie wzrostu korzeni i pędów;
- chloroza na najstarszych liściach;
- brązowienie starszych liści;
- zwijanie się liści ku górze;
- deformacja warzyw i pogorszenie ich smaku.
Niedobory tego makroelementu najlepiej uzupełni siarczan potasu. Ten nawóz jest zupełnie naturalny i wydobywany z pokładów morskich. To idealne źródło potasu dla tych gatunków, które są szczególnie wrażliwe na chlor.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: poradnikogrodniczy.pl