Bogactwo minerałów zawarte w fusach z kawy
Fusy po kawie są idealnym nawozem do uprawy oraz pielęgnacji roślin doniczkowych, gdyż zaspokajają ich podstawowe potrzeby na substancje odżywcze. Ważny jest fakt, że substancje z fusów są uwalniane stopniowo, a to umożliwia zasilanie roślin przez dłuższy czas. Jakie ważne pierwiastki zawierają fusy z kawy?
Przede wszystkim potas, który istotny jest zwłaszcza dla młodych roślin, ponieważ przyspiesza ich wzrost i sprawia, że kwiaty są bujniejsze. Pierwiastek ten wpływa także pozytywnie na gospodarkę wodną rośliny. Braki potasu zauważymy bardzo łatwo – poprzez mały wzrost i słabe kwitnienie. Również azot odpowiada za rozwój i rozrost rośliny, poprawiając jej ogólny stan. Pierwiastek ten reguluje wykorzystywanie przez roślinę substancji i minerałów. Gdy roślina wolno rośnie, zarówno nad, jak i pod ziemią, a także jest wyblakła, to oznacza, że brak jej właśnie azotu. Kolejnym ważnym pierwiastkiem jest oczywiście magnez. To budulec chlorofilu, odpowiadającego za rozwój zielonych części rośliny. Magnez ma więc główne znaczenie w procesie fotosyntezy, a jego niedobory objawiają się wolnym rozwojem nowych liści. Pozostał jeszcze fosfor, odpowiadający zwłaszcza za układ korzeniowy. Fosfor wpływa także na wytwarzanie nasion oraz kwiatów.
Fusy z kawy najlepiej przypasują roślinom kwasolubnym, gdyż mają lekko kwaśny odczyn. Wykazują one również działanie odstraszające niektóre owady oraz ślimaki. Co więcej, fusy działają spulchniająco na strukturę gleby i utrzymują w podłożu wilgoć. Zwiększają także rozwój dobrych drobnoustrojów w glebie.
Przygotowanie nawozu z fusów z kawy
Fusy po kawie można wykorzystać bezpośrednio na glebę, wymieszać z ziemią bądź mieszać z wodą i takim specyfikiem podlewać rośliny. Najprostszym sposobem jest wysypanie fusów na ziemię i wymieszanie ich z jej wierzchnią warstwą. Idealne proporcje dla takiej mieszanki to ¼ fusów i ¾ gleby. Stosujemy ją raz na miesiąc. Jeżeli uprawiamy kwiaty w domu, fusami możemy wzbogacić glebę zarówno na wierzchniej warstwie, jak i na spodzie doniczki.
Te rośliny najbardziej polubią nawóz z fusów!
Rośliny ogrodowe, lubiące lekko kwaśną glebę, najpewniej pokochają nawóz z fusów po kawie. Są to między innymi:
- różaneczniki,
- azalie,
- hortensje,
- wrzosy,
- tuje i inne iglaki,
- borówki,
- pomidory,
- rzodkiewki.
Fusami po kawie można raczyć także niektóre rośliny domowe, takie jak:
- paprocie,
- anturium,
- storczyki,
- sukulenty,
- skrzydłokwiaty,
- fiołki afrykańskie,
- begonie.
W przypadku roślin lubiących glebę zasadową, zdecydowanie unikajmy nawozu z fusów. Będą to na przykład:
- juki,
- winorośle,
- lawenda,
- macierzanka (tymianek),
- oregano.
Fusy po kawie mają też inne zastosowania w ogrodzie
Fusy z kawy nie muszą służyć tylko jako nawóz. Wykorzystać je można także do ściółkowania roślin. Gdy zgromadzimy już sporą liczbę fusów, musimy je dobrze wysuszyć, a następnie rozsypać wokół roślin w ogrodzie. Najczęściej fusami ściółkuje się pomidory, marchewki, rzodkiewki czy borówki. Taki zabieg wykonujemy przed podlaniem rośliny. Aby fusy nie zostały rozwiane przez wiatr, dobrym pomysłem będzie przykrycie ich warstwą kory.
Fusy możemy także wrzucić do kompostownika. Przyspieszą one rozkład składników kompostu, a także poprawią jego napowietrzenie. Przyczyni się to na przykład do zwabienia pożądanych dżdżownic. Natomiast rozsypanie fusów wokół roślin skutecznie odstraszy mrówki oraz mszyce.
A kiedy nie stosować nawozu z fusów po kawie?
Fusy to produkt naturalny, a więc z reguły bezpieczny. Uważajmy jednak, gdyż ich nadmierne dawki mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Stosujmy nawóz z fusów od czasu do czasu i nie zastępujmy nim wody podczas podlewania roślin. Fusy z kawy nie mają także wszystkich niezbędnych składników, w jakie bogate są specjalistyczne nawozy. Nie jest dobrym pomysłem nawożenie fusami młodych sadzonek, ponieważ będzie to hamować kiełkowanie nasion. Fusy nie zmienią także pH podłoża, ale pomogą utrzymać właściwą kwasowość gleby. Na koniec warto także zapamiętać, iż muszą być one całkowicie suche, gdyż zbyt wilgotne fusy w doniczce tylko przyczynią się do rozwoju pleśni.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements