StoryEditorWSPANIAŁE PIWONIE

Najlepszy wiosenny nawóz dla piwonii. Wypróbuj, a twoje rośliny będą pełne kwiatów!

12.03.2024., 08:00h
Piwonie, zwane także peoniami, to przepiękne rośliny, które zachwycają zwłaszcza swoimi kwiatami. Aby wspaniale się rozwijały, powinniśmy odpowiednio zadbać o nie na wiosnę. Marzec to świetny czas na zastosowanie nawozu. Dzięki temu piwonie w naszym ogrodzie będą dłużej cieszyć oko.

Jak właściwie pielęgnować piwonie?

Piwonie są dosyć wymagające. Należy zapewnić im odpowiednie stanowisko do wzrostu i rozwoju. Sprawdzi się miejsce lekko zacienione i przede wszystkim osłonięte od wiatru. Podłoże musi być żyzne. W przypadku bardziej wyjałowionej gleby, dobrze jest zasilać peonie nawozem średnio co 3 tygodnie. Wczesną wiosną powinniśmy usunąć z rośliny wszelkie uschnięte czy porażone przez choroby pędy. Piwonie są szczególnie podatne na szarą pleśń, która niszczy ich liście.

Domowy nawóz do piwonii – jak go przygotować?

Aby piwonia zdrowo i silnie się rozwijała, musimy zapewnić jej również regularne dokarmianie nawozem. Możemy wybrać dla tej rośliny sklepowe preparaty wieloskładnikowe. Warto wypróbować też domowe odżywki. Ekologiczny nawóz jest tani, a przy tym bardzo skuteczny i mniej inwazyjny dla środowiska. Peonie nawozimy już na początku marca. Dzięki temu szybciej wypuszczą pąki, a piękne kwiaty utrzymają się na dłużej.

Jak przygotować domowy preparat dla piwonii? Wystarczy rozpuścić 10 g kwasku cytrynowego w 10 l wody. Takim roztworem podlewamy rośliny. Pamiętajmy, że ten gatunek preferuje gleby kwaśne. Gdy pH podłoża będzie niższe, łatwiej będzie piwoniom przyswajać wszelkie składniki odżywcze.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:15