Gdzie sadzić trawy ozdobne? Idealne stanowisko w ogrodzie to podstawa
Istnieje wiele wskazówek dotyczących tego, jak powinno się sadzić trawy ozdobne. Ważne jest nastawienie na efekt, jaki chcemy stworzyć. Niskie gatunki najlepiej sadzić z przodu, tak aby wyższe trawy zajmowały nieco dalsze miejsca na rabatach, nie przysłaniając innych roślin. Dzięki takiemu układowi uzyskamy fantastyczny, dynamiczny efekt. Najlepiej trawy będą sprawowały się jako rośliny okrywowe i obwódkowe albo na skalniakach. Wyższe rośliny możemy posadzić również w okolicach oczka czy zbiornika wodnego. Bardzo ciekawie będą wyglądały zebrane w grupy. Bardzo ważne jest, aby nie sadzić traw ozdobnych w jednej linii. Najbardziej naturalny efekt osiągniemy, rozsadzając je w kępach o nieregularnym kształcie. Najpiękniej takie kępy będą prezentowały się, jeżeli zestawimy ze sobą kilka gatunków o różnych kolorach liści czy wiech. Kontrastujące barwy na pewno będą skupiały wzrok! Pamiętajmy, że atrakcyjne wiechy traw ozdobnych zachwycają też zimą!
Jakie trawy ozdobne jednoroczne wybrać?
Chociaż trawy ozdobne jednoroczne będą gościć w naszym ogrodzie tylko przez jeden sezon, to potrafią naprawdę wspaniale ozdobić przestrzeń! Zachwycą różnorodnością kolorów, kształt czy faktur. Które gatunki warto wybrać w przyszłym roku?
- dmuszek jajowaty;
- drżączka większa;
- lamarkia złota;
- jęczmień grzywiasty;
- mozga kanaryjska;
- proso nitkowate;
- piórkówka kosmata;
- stokłosa drżączkowa;
- włośnica ber;
- włośnica sina.
Jakie trawy ozdobne wieloletnie wybrać?
Trawy wieloletnie to idealny wybór, jeżeli inwestujemy w rośliny, które ozdobią ogród przez dłuższy czas. Tego typu gatunki są dosyć wytrzymałe, a przy tym bardzo różnorodne. Trawy ozdobne wieloletnie mogą być zarówno niskie i delikatne, jak i wysokie oraz majestatyczne. Możemy zaplanować całą ogrodową kompozycję na długie lata! Co więc wybrać w kolejnym sezonie?
Trawy niskie:
- kostrzewa miotlasta;
- kostrzewa Maire’a
- kostrzewa sina;
- sesleria błotna;
- strzęplica nadobna;
- ostnica cieniutka;
- turzyca pospolita;
- wyczyniec łąkowy.
Trawy średnie:
- drżączka średnia;
- kostrzewa prosowata;
- mozga trzcinowata;
- perłówka otrzęsiona;
- perłówka siedmiogrodzka;
- perłówka wyniosła;
- piórkówka wschodnia;
- rozplenica japońska;
- trzęślica modra;
- uniola szerokolistna.
Trawy wysokie:
- manna wodna;
- miskant chiński;
- miskant cukrowy;
- miskant olbrzymi;
- proso rózgowate;
- śmiałek darniowy;
- trawa pampasowa;
- złotobródek.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay
Źródło: zielonyogrodek.pl