Wiosną porządkujemy ogród
Aby nasz ogród cieszył feerią barw latem, musimy odpowiednią się o niego zatroszczyć. Podstawowym krokiem, jaki należy podjąć wiosną, jest dokładne wysprzątanie posesji. To ważne, gdyż dzięki porządkom nasze uprawy będą mogły spokojnie rozpocząć sezon wegetacyjny. Przed przystąpieniem do prac prześledźmy prognozę pogody. Dane zabiegi najlepiej wykonać w dni, na które nie są zapowiadane opady ani przymrozki. Zadbajmy zwłaszcza o trawnik i wygrabmy z niego zaschnięte liście czy inne pozostałości obumarłych roślin. Ziemię na rabatach i grządkach głęboko przekopujemy i usuwamy z niej chwasty. Wokół drzew i krzewów warto podlać i spulchnić lekko wierzchnią warstwę podłoża.
To czas na zdjęcie zimowych okryć!
Warto zacząć już myśleć o zdjęciu okryć, które chroniły rośliny zimą. Nie należy się z tym spieszyć, ale nie można również zwlekać. Spróbujmy wykonać tę czynność w czasie, gdy temperatury są już dodatnie i minęło ryzyko największych przymrozków. Zazwyczaj zimowych okryć można pozbyć się już w połowie marca bądź wcześniej. Ściółkę czy kopczyki z ziemi usypane pod uprawami warto jeszcze pozostawić – przydadzą się, gdy nadejdą niespodziewane ujemne temperatury.
Ważny wiosenny zabieg – przycinanie roślin
Wiosna to idealny czas na przycinanie różnych roślin. Cięcie prześwietlające wykonujemy zwłaszcza na drzewach owocowych. Pozbywamy się od kilku do kilkunastu pędów tak, aby jak najwięcej światła i powietrza dostawało się do wnętrza korony. Usuwamy więc nadmiernie zagęszczone gałęzie. Zabieg ten dotyczy przede wszystkim grusz, jabłoni i śliw. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, wyrzucamy również zaschnięte owoce, czyli tak zwane mumie. Są one szczególnie niebezpieczne, gdyż gnieżdżą się w nich szkodniki i choroby.
Przycinamy również krzewy ozdobne, kwitnące na pędach tegorocznych. Pamiętajmy, aby te okazy, które zakwitają wiosną, przyciąć dopiero po ich przekwitnięciu. W nadchodzącym okresie dobrze będzie usunąć uszkodzone w czasie zimy pędy iglaków. Po każdym cięciu rany smarujemy maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym.
Ważny wiosenny zabieg – nawożenie roślin
Wiosną wykonujemy pierwsze nawożenia. W tym celu wykorzystujemy nawozy wieloskładnikowe, które bogate są w azot. To właśnie ten pierwiastek pobudzi rośliny do bujnego wzrostu. Dobrym rozwiązaniem będą również preparaty wolnodziałające. Do konkretnych gatunków wybierajmy dedykowane im nawozy. Zawsze też postępujmy zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Pamiętajmy, że przenawożenie upraw jest bardzo niebezpieczne i może grozić nawet zmarnieniem roślin.
Wiosenne dbanie o trawnik
Wiosna to idealny czas na zadbanie o murawę. Z trawnika wygrabiamy filc, suchą trawę oraz opadłe z drzew jesienią liście. Dobrze będzie w tym czasie przeprowadzić aerację, czyli zabieg napowietrzania. Do tej czynności warto użyć specjalnych narzędzi, tak zwanych aeratorów. Innym rozwiązaniem, bardziej pracochłonnym, będzie nakłuwanie darni widłami. Inny wiosenny zabieg to wałowanie trawnika. Polega on na dociśnięciu walcem kęp traw. Wykonujemy tę czynność, gdyż bardzo często trawa zostaje wypchnięta ponad powierzchnię gruntu z powodu naprzemiennego zamarzania i odmarzania gleby. Warto też wczesną wiosną uzupełnić ubytki w murawie. Od marca można zakładać trawnik.
Wysiewanie nasion i sadzenie roślin
Wczesna wiosna to dobry czas na rozsady. Uprawiamy w ten sposób warzywa, takie jak:
- brokuły;
- kapusta;
- kalafior;
- kalarepa;
- por;
- seler;
- sałata.
Do doniczek i skrzynek możemy wysiewać wiele nasion roślin ozdobnych. Będą to chociażby:
- aksamitki;
- astry chińskie;
- cynie;
- floksy;
- lewkonie;
- lwie paszcze;
- niecierpki;
- werbena.
W drugiej połowie maja możemy wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych: nasturcji, maciejek czy nagietków.
A co sadzić w okresie wiosennym? Przede wszystkim pamiętajmy, aby przystąpić do tej czynności wyłącznie wówczas, gdy rozmarznie podłoże. Gleba powinna być wtedy silnie ogrzana od słońca. Miejsce, w którym chcemy zasadzić roślinę, musi być odchwaszczone, nawiezione i dobrze nawodnione. Podłoże warto dokładnie przekopać i wyrównać. Do połowy kwietnia możemy sadzić rośliny z gołym korzeniem. Z kolei z końcem miesiąca upływa termin sadzenia roślin z korzeniami okrytymi tkaniną jutową – tak zwanych roślin balotowanych. Po posadzeniu danego okazu dokładnie go podlewamy, a następnie przycinamy silnie pędy.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements