Oprysk z drożdży – czy naprawdę jest skuteczny?
Z drożdży piekarskich możemy zrobić zarówno nawóz, jak i oprysk. Są one bogate w węglowodany, witaminy z grupy B, żelazo czy aminokwasy. Oprysk z drożdży tworzy naturalną barierę na powierzchni rośliny – na liściach oraz łodygach. W ten sposób chroni przed chorobami grzybowymi, takimi jak szara pleśń czy brunatna zgnilizna owoców. Drożdże wzmacniają także ogólną odporność roślin – po wykonaniu oprysku będą one rosły jak szalone! Chociaż same drożdże piekarskie również są grzybami, to z pewnością o pozytywnym działaniu. Wskazały na to liczne badania, przeprowadzone na przykład na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Jak przygotować oprysk z drożdży?
Aby przygotować oprysk, rozpuszczamy 100 gram drożdży piekarskich w 0.5 litra mleka, najlepiej 3.5%. Tak powstały roztwór rozcieńczamy 10 litrami wody. Aby oprysk lepiej przylegał do powierzchni roślin, można dodać 1 łyżeczkę płynnego szarego mydła.
Preparatem tym opryskujemy bądź podlewamy rośliny. Mikstura musi przylegać zarówno do górnej, jak i dolnej strony liści. Oprysk należy wykonywać regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Róbmy to jednak, kiedy na dworze jest stosunkowo chłodno, a zwłaszcza po ulewnych deszczach.
Na jakie rośliny stosować oprysk z drożdży?
Oprysk najlepiej sprawdzi się na pomidory, ogórki, ziemniaki i truskawki, chroni bowiem przed zarazą ziemniaczaną, mączniakiem oraz szarą pleśnią, a choroby te najczęściej dotykają wymienione rośliny. Można jednak z powodzeniem preparat z drożdży stosować na wszystkie rośliny w ogrodzie czy na działce.
Mimo iż oprysk z drożdży nie jest czasochłonny w przygotowywaniu, możemy skorzystać także z gotowych środków ochrony roślin, które oparte są na naturalnych i ekologicznych składnikach.
Kamila Berthold
Fot. Pexels