StoryEditorSKUTECZNE PORADY OGRODNICZE

Organiczny sposób na mączniaka w ogrodzie. Dzięki temu zwalczysz chorobę roślin

15.07.2023., 09:00h
Mączniak prawdziwy to zmora zarówno profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów. To jedna z najgroźniejszych chorób roślin. Atakuje uprawy ozdobne oraz użytkowe. Trudno się go pozbyć, a kiedy już raz się pojawi, wyniszczy całą roślinę, prowadząc do jej obumarcia. Istnieją jednak sposoby na zwalczanie mączniaka. Jak przygotować organiczny oprysk?

Jak wygląda roślina porażona mączniakiem prawdziwym?

Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa, której najbardziej charakterystycznym objawem jest biały bądź jasnoszary nalot na zielonych częściach rośliny – liściach, rzadziej łodygach. W wyniku oddziaływania tej choroby roślina wygląda, jakby była obsypana mąką – stąd nazwa schorzenia. Początkowo mączniak pojawia się tylko w kilku miejscach rośliny, ale szybko zajmuje całą powierzchnię, a uprawa zainfekowana grzybem obumiera. Mączniak najczęściej atakuje floksy, róże czy krzewy owocowe. Może znaleźć się również na ogórkach, marchwiach czy jabłoniach.

Jak zwalczyć mączniaka? Ten oprysk zdziała cuda!

W walce z mączniakiem warto sięgnąć po domowe, naturalne metody. Tego typu sposobem będzie wywar ze skrzypu polnego. Wystarczy sięgnąć po świeże bądź suszone ziele, które następnie zalewamy zimną wodą. Na 10 litrów wody wystarczy 1 kilogram świeżego ziela bądź 200 gram suszu. Całość gotujemy na małym ogniu przez pół godziny. Otrzymany wywar jeszcze rozcieńczamy w stosunku 1:4. Później wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i wykorzystywać jako oprysk. Taki preparat stosujemy raz na 2-3 dni przez 2 tygodnie – aż do uleczenia rośliny.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:10