StoryEditorPIĘKNY OGRÓD

Popularny bez, czyli lilak pospolity. Jak go sadzić i pielęgnować?

15.04.2023., 08:00h
Maj zawsze kojarzy się z pięknym zapachem bzu. Tak naprawdę jednak ta popularna roślina nazywa się lilak pospolity. Przez wiele osób chętnie wybierana jest do ogrodów. Kiedy najlepiej posadzić bez lilak? Jak go pielęgnować, aby zachwycał wyglądem i zapachem?

Kiedy sadzić bez?

Lilak będzie dobrze czuł się w każdej glebie ogrodowej. Krzewy sadzimy wczesną wiosną bądź jesienią. W tym pierwszym przypadku, gdy nadejdzie bardzo upalne lato, roślina będzie wymagała częstego podlewania. Gdy nie zadbamy o dostarczenie jej odpowiedniej ilości wody, może się nie przyjąć. Sadzenie bzu nie wymaga konkretnych przygotowań. Wykopujemy tylko dołek dwukrotnie większy niż wysokość bryły korzeniowej. Zakopujemy krzew, koniecznie na taką samą głębokość, na jakiej rósł w doniczce. Po posadzeniu obficie podlewamy roślinę.

Jak pielęgnować bez?

Bez lilak nie ma zbyt wielu wymagań dotyczących uprawy. Dobrze będzie rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Dekoracyjne odmiany lilaka pospolitego mogą mieć jednak nieco wyższe wymagania. Będą potrzebowały najczęściej żyznej gleby i stanowiska bardzo słonecznego. Warto wiedzieć, że rośliny te są długowieczne, raczej nie przemarzną nawet w srogą zimę. To krzewy wysokie, dorastające często do około 3-4 metrów wysokości. Stare i rzadziej cięte egzemplarze mogą być jeszcze wyższe.

Lilak zaczyna obficie kwitnąć już na początku maja. Jego okazałe, zebrane w dość duże kwiatostany kwiaty osiągać mogą nawet 15 centymetrów długości i występować różnych kolorach: od białego, poprzez róż, fiolet, błękit po purpurę. Są pełne bądź pojedyncze, lecz mają jedną wspólną cechę – intensywnie i bardzo przyjemnie pachną. Kwiaty można bez problemu ścinać i wstawić do wazonów. Bardzo długo zachowają swoją świeżość oraz zapach. Jeżeli chcemy zwiększyć kwitnienie w kolejnym roku, powinniśmy usuwać przekwitłe kwiatostany bzu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:21