StoryEditorGATUNKI INWAZYJNE W OGRODZIE

Rdest to jedna z roślin inwazyjnych. Jak go zwalczać w ogrodzie?

18.02.2023., 08:00h
Gatunek inwazyjny to gatunek obcy, który został wprowadzony lub zawleczony do środowiska innego, niż jego naturalny. W wyniku pojawienia się gatunków inwazyjnych szczególnie zagrożona jest różnorodność biologiczna. Jedną z takich roślin jest rdest. Czym się charakteryzuje i jak go zwalczać?

Czym charakteryzuje się rdest?

Rdest, inaczej rdestowiec, jest rośliną inwazyjną. W Polsce występują dwa gatunki rdestowca oraz jeden ich mieszaniec. Są to: rdestowiec ostrokończysty, rdestowiec sachaliński i rdestowiec czeski.

Rdest to bylina, która potrafi dorosnąć do 3 metrów wysokości. Ma zgrubiała kłącza, a jej łodygi są tęgie, nagie oraz puste wewnątrz. Rdest ma liście pojedyncze, skrętoległe i ogonkowe. Blaszka liściowa jest duża, mająca brzegi bez ząbków i mogąca przyjąć kształt szerokojajowaty lub eliptyczny. Drobne kwiaty są zielonkawożółte, zebrane w wiechowate kwiatostany, które wyrastają z kątów liści. Dodatkowo kwiaty są jednopłciowe, a rośliny – dwupienne. Owocami rdestu są owalne orzeszki. Roślina ta kwitnie od września do października.

Obszar inwazji rdestu

Zasięg naturalny tej rośliny to Azja wschodnia. W naturze pojawia się w siedliskach ruderalnych: zaroślach nadrzecznych, łęgach, przydrożach czy nasypach kolejowych. Niestety, obecnie rdest występuje w całej Polsce. Najbardziej pospolity jest rdestowiec ostrokończysty. Przez to, że tworzy rozległe i zwarte płaty, wypiera całkowicie naturalną florę.

Rdest do Europy sprowadzony został w latach 1890-1940. Później samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku naturalnym. Mimo iż rdestowiec to roślina inwazyjna, a do tego bardzo ekspansywna, to ma również swoje zalety. Należy do roślin miododajnych, wykorzystuje się go również do oczyszczania silnie skażonych gleb. Chroni także glebę przed erozją. Rdestowiec ostrokończysty jest jadalny i ma właściwości lecznicze!

Jak zwalczać?

W przypadku rdestowca możemy zastosować wyłącznie mechaniczną metodę jego usunięcia. Najpierw wycinamy nadziemne części rośliny. Następnie wyrywamy i wykopujemy podziemne kłącza. Ostatni etap prac polega na wykopaniu byliny wraz z dużym fragmentem ziemi. Glebę wymieniamy na nową.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 17:22