StoryEditorPIĘKNY OGRÓD SKALNY

Rośliny na skalniak: jakie wybrać i jak je pielęgnować?

12.07.2023., 08:00h
Skalniak to ciekawa dekoracja ogrodu. Ta kompozycja z kamieni i kwiatów jest szczególnie łatwa w pielęgnacji, zwłaszcza jeżeli wybierzemy do jej stworzenia rośliny wieloletnie. Jeszcze do niedawna skalniaki były postrzegane jako przebrzmiałe. Współcześnie coraz częściej wykorzystuje się je do aranżowania ogrodów.

Jakie karłowate krzewy wybrać na skalniak?

Niewysokie krzewy mogą stanowić idealną podstawę kompozycyjną skalniaka. Rosną wolno, nie trzeba będzie więc ich często rozsadzać. Dodatkowo będą zdobić skalny ogród przez cały rok. Karłowate krzewy sadzimy jako pierwsze, dopasowując do nich resztę roślin.

Do skalnej konstrukcji idealnie nadadzą się takie gatunki krzewów, jak jałowiec płożący, żywotnik zachodni czy świerk pospolity w odmianie ‘Little Gem’. Wszystkie te rośliny dorastają maksymalnie do 70 cm wysokości. Ich różnorodne pokroje i kolory wprowadzą bardzo ciekawy efekt dekoracyjny do naszego ogrodu.

Jakie trawy wybrać na skalniak?

Trawy idealnie nadają się na wypełnienie pustych przestrzeni na rabacie. Ozdobią skalniak także zimą, bowiem pięknie prezentują się również poza sezonem wegetacyjnym. Będą stanowić atrakcyjne tło dla roślin kwitnących.

Gatunki traw nadających się na skalne kompozycje to na przykład kostrzewa sina, ostnica czy rozplenica. Te rośliny dorastają maksymalnie do 50 cm wysokości, warto jednak mieć na uwadze, że mogą szybko się rozkrzewiać na boki, trzeba więc nieustannie kontrolować ich wzrost. Każda z tych traw pięknie kwitnie i delikatnie szumi na wietrze.

Jakie byliny wybrać na skalniak?

Byliny to najlepszy wybór na skalną kompozycję. Wprowadzą do całości różnorodnych kolorów. Będą idealnie prezentować się na tle delikatnych traw. Warto wybrać rośliny wieloletnie, które długo będą ozdabiać skalniak. Postawmy na byliny kwitnące latem i jesienią.

Wśród najpopularniejszych bylin na skalniak wymienić można floksy szydlaste, funkie oraz barwinki pospolite. Te rośliny są mało wymagające, do tego rosną szybko i błyskawicznie się rozkrzewiają. Kwiaty tych bylin są delikatne, różnorodnie zabarwione. Na skalniaki idealnie nadadzą się również sukulenty, które stworzą nieco egzotyczny klimat w ogrodzie.

Pielęgnacja roślin na skalniaku – o czym pamiętać?

Pielęgnacja skalnej kompozycji nie jest wcale trudna. Musimy przede wszystkim pamiętać, aby każda roślina miała swobodny dostęp do podłoża. Nie należy więc układać kamieni zbyt blisko siebie i nie wypełniać nimi każdej wolnej przestrzeni. Jeżeli nie przesadzimy z liczbą kamieni, nie będziemy musieli tak często podlewać naszej kompozycji. Wystarczy obficie nawodnić podłoże 2 lub 3 razy w tygodniu. Nie podlewajmy skalniaka mocnym strumieniem, gdyż spływająca z kamieni woda wypłucze glebę. Dobrym pomysłem będzie włączenie zraszacza bądź pozostawienie węża z końcówką zraszającą na rabacie na kilkanaście minut bądź nawet na pół godziny. Dzięki temu woda dogłębnie wniknie we wszystkie partie kompozycji pomiędzy kamieniami.

W pielęgnacji skalniaka ważne jest regularne usuwanie chwastów – będą one konkurować z naszymi uprawami o wodę, światło i składniki odżywcze. Usuwajmy niechciane rośliny jak najszybciej, zanim zdążą wytworzyć rozbudowany system korzeniowy. Systematycznie usuwajmy też przekwitnięte kwiatostany. Każdego roku wczesną wiosną róbmy przegląd naszych roślin. Powinniśmy podzielić te, które zbyt silnie się rozrosły. Musimy mieć to na uwadze, aby dany gatunek nie opanował całego skalniaka.

Ostatnia kwestia dotyczy nawożenia upraw. Nie należy tego robić, jeżeli posadziliśmy rośliny łąkowe. Te gatunki nie będą potrzebowały do rozwoju wielu składników odżywczych, dlatego ich zasilenie różnymi produktami może skutkować poparzeniem korzeni. Cały skalniak możemy dokarmić raz w roku za pomocą granulowanego obornika lub inną, naturalną metodą.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 17:59