StoryEditorPIĘKNE RÓŻE TO WIZYTÓWKA OGRODU!

Róże wymagają cięcia regeneracyjnego. Jak je przeprowadzić?

02.09.2023., 09:00h
Krzewy róż przycinamy przede wszystkim wczesną wiosną. Ważne jednak, aby zadbać o te rośliny także jesienią – po przekwitnięciu nadal mogą się ładnie prezentować, a nawet kwitnąć. Istotnym elementem pielęgnacji będzie więc jesienne cięcie regeneracyjne róż. Jak je wykonać? Jakim odmianom pomoże ten zabieg?

Kiedy przycinać róże?

To właśnie od właściwego przycinania zależeć będzie kondycja róż w następnym roku. Nie zaniechajmy tej czynności, bowiem cięcie sprawia, że roślina skupia się na wytwarzaniu nowych kwiatów. Dzięki temu krzewy będą nieustannie zdobiły nasz ogród. Róże wielokwiatowe i powtarzające kwitnienie egzemplarze pnące będą wymagały cięcia także od sierpnia do połowy września. Właściwie cięcie w tym terminie nie powinno zaszkodzić różom, o ile zostanie prawidłowo wykonane – oczywiście poza kilkoma wyjątkami. Chodzi o okazy okrywowe, parkowe, fontannowe szczepione na pniu, a także odmiany dzikie. Pamiętajmy, aby nie wykonywać cięcia na tych roślinach.

Czym jest cięcie regeneracyjne?

Cięcie regeneracyjne ma pobudzać roślinę do wytwarzania kolejnych kwiatów. Dzięki temu zabiegowi krzew nie straci niepotrzebnie energii na produkcję czy odżywianie nasion. Przede wszystkim więc przycinamy przekwitłe kwiaty, usuwamy pędy martwe oraz chore. Regularnie sprawdzajmy stan naszych róż, aby zauważyć najmniejszy objaw choroby bądź ataku szkodników. Sierpniowe i wrześniowe przycinanie rośliny ma na celu także jej prześwietlenie. Wykonujemy więc tę czynność, aby każdy pęd i kwiat róży miał dobry dostęp do światła słonecznego oraz powietrza. Pamiętajmy, że roślina nie może rosnąć zbyt gęsto, gdyż wśród pędów będzie utrudniona cyrkulacja powietrza. Późnym latem i wczesną jesienią wytnijmy też pędy rosnące ku środku krzewu. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernemu zagęszczaniu. Te pędy, które są najbardziej wybujałe, skracamy nawet o 1/3 ich długości. Nie róbmy tego jednak zbyt późno. Najlepiej przeprowadzić zabieg do połowy września, ponieważ ścięte po tym terminie pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Jakie są sposoby cięcia róż?

Zabieg cięcia róż będzie różnił się od konkretnej odmiany. Jest on niezbędny w przypadku róż kwitnących w ciągu sezonu wegetacyjnego wielokrotnie. Właściwie krzewów doglądać powinniśmy codziennie, aby systematycznie usuwać niechciane pędy i zwiędłe kwiatostany. Z kolei te egzemplarze, które kwitną tylko raz w sezonie, będziemy musieli przyciąć po przekwitnięciu. Najlepiej stosować się do poniższych zasad:

  • Róże rabatowe, czyli wielokwiatowe, wymagać będą pod koniec lata przycięcia wyłącznie przekwitłych kwiatostanów. Te elementy rośliny odcinamy w całości, tuż nad pierwszą zawiązką liści.
  • Róże pnące, które powtarzają kwitnienie w ciągu sezonu, potrzebują usuwanie przekwitłych kwiatów razem z niewielkim fragmentem pędu oraz dwoma lub nawet trzema liśćmi.
  • Róże kwitnące raz w sezonie przycinamy po przekwitnięciu kwiatów. Wycinamy całe pędy na wysokość od 10 do 20 centymetrów nad ziemią. Pamiętajmy, że te gatunki kwitną na pędach zeszłorocznych.
  • W przypadku róż wielkokwiatowych musimy zadbać o przycięcie pędu razem z dwiema bądź trzema gałązkami liści. Cięcie wykonujemy mniej więcej pół centymetra nad kolejną gałązką.
  • Cięcie róż szczepionych na pniu musi być wykonywane regularnie, lecz dostosowane do odmiany. Pamiętajmy, aby fontannowych róż rosnących na pniu nie przycinać latem w ogóle.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. maj 2024 06:55