StoryEditorZACHWYCAJĄCE HORTENSJE

Rozmnażanie hortensji: jak poprawnie przeprowadzić ten zabieg?

15.08.2023., 09:00h
W sierpniu pozyskujemy sadzonki hortensji. Dzięki temu w przyszłym sezonie nasze krzewy rozrosną się i będą obsypywać się kwiatami. Dodatkowo rośliny nie zmarzną jesienią. Poza tym hortensje wyglądają szczególnie ładnie, gdy posadzone są w grupach. Jak więc pozyskać sadzonki niewielkim kosztem?

Kiedy pozyskiwać sadzonki hortensji?

Sadzonki hortensji najlepiej pobierać latem. Od czerwca do sierpnia pozyskujemy półzdrewniałe sadzonki z przyrostów tegorocznych. Aby mogły wytworzyć korzenie, nowe rośliny będą potrzebowały około 2-3 tygodni. W tym czasie dowiemy się, czy rośliny przyjmą się, czy też nie. Dopiero wiosną roku następnego będziemy mogli umieścić sadzonki w glebie.

Jak rozmnożyć hortensję przez sadzonki?

Najłatwiej rozmnożyć hortensję poprzez pozyskanie półzdrewniałych sadzonek, chociaż w przypadku hortensji ogrodowych i krzewiastych można spróbować przeprowadzić zabieg przy pomocy sadzonek zielnych. Wówczas pobiera się je z pędów wierzchołkowych, a każda sadzonka musi mieć minimum 2 węzły. Sadzonki zielne należy umieścić w naczyniu z wodą i czekać, aż wykształcą system korzeniowy. W tym czasie wodę wymieniamy regularnie. Rośliny z dostatecznie rozwiniętymi korzeniami sadzimy w doniczce z żyzną, przepuszczalną ziemią. Sadzonki zielne ukorzeniają się szybko, lecz rozwijają bardzo wolno – w pierwszym roku osiągną prawdopodobnie maksymalnie 30 cm wysokości.

image

Jak rozmnożyć hortensję przez sadzonki?

FOTO: Envato Elements

Innym możliwym sposobem rozmnożenia hortensji jest pobranie sadzonek zdrewniałych. Ta metoda sprawdzi się zwłaszcza w przypadku gatunków bukietowych i krzewiastych. Pobrane jesienią silne i pozbawione kwiatów pędy powinny mieć od 10 do 15 cm długości. Dolną część sadzonki ścinamy ukośnie. Węzeł musi znajdować się u podstawy pędu, który tniemy. Z tak pozyskanego fragmentu hortensji należy usunąć dolne liście. Na sadzonce pozostają wyłącznie te, które znajdują się u szczytu. Następnie podstawę nowej rośliny zanurzamy w preparacie ukorzeniającym. Pamiętajmy, aby pojemniki na rośliny były pojemne oraz miały otwory w dnie.

Jak pielęgnować sadzonki hortensji?

Gdy sadzonki hortensji są młode, będą potrzebowały stanowiska dosyć nasłonecznionego. Sprawdzą się miejsca jasne, jednak bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Początkowo przechowujemy nowe rośliny w miejscu ciepłym, w temperaturze nieco wyższej niż pokojowa. W zimie natomiast muszą one znajdować się w miejscu chłodnym, lecz zabezpieczonym przed ujemnymi temperaturami. Podłoże dla sadzonek musi być wilgotne, lecz umiarkowanie – w żadnym razie nie możemy przelać naszych nowych hortensji! Przesada w dostarczaniu wody często prowadzi do gnicia bryły korzeniowej i porażenia chorobami grzybowymi. Ważna jest także wilgotność powietrza. W początkowym stadium sadzonki przykrywamy folią, która pozwoli uniknąć ich przesuszenia. Co kilka dni jednak zdejmujemy tę osłonę, aby zapewnić młodym hortensjom przepływ powietrza.

Zanim wiosną wsadzimy sadzonki do gruntu, pamiętajmy o ich zahartowaniu. Oznacza to, że stopniowo przyzwyczajamy rośliny do znacznie trudniejszych warunków panujących na zewnątrz. W tym celu pojemniki z młodymi hortensjami wystawiamy na kilka godzin na balkon lub taras przez około tydzień. Później warto hartować sadzonki także nocą, gdy pogoda jest nieco mniej sprzyjająca.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 20:08