StoryEditorKOLOROWE HORTENSJE – WIZYTÓWKA OGRODU!

Różowe, niebieskie, zielone... Jak można zmienić kolor hortensji?

25.09.2023., 12:00h
Hortensje to bardzo lubiane i zachwycające krzewy. Ich kwiaty mogą przybierać różnorodne barwy – od bieli, przez zieleń, po bordo i róż… Nie każdy jednak wie, że te kolory zależą od pewnego czynnika. W niektórych przypadkach można nawet je zmienić. Jak to zrobić?

Jakie kolory mogą mieć kwiaty hortensji?

Warto pamiętać, że kolor hortensji nie jest stały. Zależeć będzie przede wszystkim od gatunku i odmiany, chociaż nie bez znaczenia są w tym przypadku także warunki, w jakich roślina się rozwija. Warto zwrócić uwagę na to, jaki krzew kupujemy i sadzimy w ogrodzie.

Jakie kolory przybierają kwiaty hortensji bukietowych?

Hortensje bukietowe mają bardzo charakterystyczne, wydłużone i stożkowate kwiatostany. Ich kolor będzie przede wszystkim zależeć od odmiany. Na samym początku rozwoju u większości egzemplarzy kwiaty przybiorą białą bądź kremową barwę. Z czasem jednak wiele odmian różowieje, a niektóre wręcz ciemnieją do intensywnego, bordowego koloru. Najsilniej wybarwią się odmiany: ‘Grandiflora’, ‘Pinky Winky’, ‘Pink Diamond’, ‘Vanille Fraise’. ‘Fraise Melba’. Nieco łagodniej zaróżowią się płatki kwiatów odmian ‘Polar Bear’ oraz ‘Limelight’. Kwiatostany ‘Silver Dollar’ pozostaną jednak bardzo jasne.

Jakie kolory przybierają kwiaty hortensji krzewiastych?

Równie popularne co hortensje bukietowe są egzemplarze krzewiaste. Ich kwiatostany na samym początku rozwoju są mniej bądź bardziej zielone. Z czasem nieco blakną, stają się kremowe bądź białe, a później znów mocno się zazieleniają. Odmiany takie jak ‘Rudy Annabelle’ czy ‘Pink Pincushion’ w pełni kwitnienia osiągają różowy kolor.

Jakie kolory przybierają kwiaty hortensji dębolistnej?

Hortensja dębolistna w początkowej fazie wzrostu najczęściej ma białe płatki. W pełni kwitnienia zaczynają się one przebarwiać. Najpopularniejsze odmiany osiągają kolor delikatnego różu. Odmiana ‘Harmony’ dodatkowo zabarwia się na nieco zielonkawy odcień. Z kolei hortensja ‘Amethyst’ wytwarza kwiatostany, które potrafią osiągnąć barwę intensywnej czerwieni.

Jakie kolory przybierają kwiaty hortensji pnącej?

Hortensja pnąca charakteryzuje się oczywiście tym, że możemy pięknie prowadzić ją po murach czy kratkach. Kwiatostany tej wspaniałej ozdoby ogrodu pojawiają się w kolorze lekko kremowym. Takie już też pozostaną. Nie istnieją czerwone hortensje pnące, ostrożnie więc podchodźmy do ich kupowania.

image

Różowe, niebieskie, zielone... Jak można zmienić kolor hortensji?

FOTO: Envato Elements

Czy kolor hortensji można zmienić?

Jak się okazuje, najbardziej można wpłynąć na zmianę koloru kwiatów hortensji ogrodowych. Będzie to zależeć od pH podłoża, w którym te rośliny rosną. Im bardziej kwaśna ziemia, tym intensywniej niebieskie będą kwiatostany krzewu. Mniej kwaśna gleba zaowocuje kwiatami jasnoróżowymi. Gdy chcemy w prosty i szybki sposób zmienić kolor płatków kwiatów, nie musimy się specjalnie trudzić – wystarczy zakupić odpowiedni nawóz. Są dostępne preparaty dla hortensji niebieskich oraz dla hortensji różowych i czerwonych. Gwarancją sukcesu jest stosowanie ich zgodnie z instrukcją producenta, lecz systematycznie. Pamiętajmy, że ten sprytny trik kolorystyczny nie zadziała w przypadku odmian roślin o kwiatach białych bądź bardziej zielonych.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: pomorska.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:22