StoryEditorPIĘKNE KWIATY W OGRODZIE

Szachownica to oryginalny kwiat cebulowy. Jak ją uprawiać?

24.04.2023., 10:00h
Rośliny nazywane szachownicami to grupa bylin cebulowych należących do rodziny liliowatych. Liczą one kilkaset gatunków, a poszczególne odmiany różnią się między sobą wysokością, wielkością liści czy barwą kwiatów. Szachownica cudownie zakwita od kwietnia do czerwca. Jak pielęgnować ten piękny kwiat ogrodowy?

Charakterystyka szachownicy

Szachownica to niezwykle okazała roślina, która może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości. Większość gatunków jest jednak znacznie niższa. Szachownica ma zielone, wąskie liście o mieczowatym kształcie. Te elementy rośliny sięgają do połowy łodygi. Gruby pęd zwieńczają pojedyncze kwiaty bądź bujny kwiatostan, który swoich kształtem może przypominać koronę. Kwiaty tych roślin są zwieszone w dół, mają dzwonkowaty kształt i przybierają bardzo różnorodne, intensywne barwy. Płatki mogą być pomarańczowe, żółte, czerwone, białe, fioletowe, a nawet dwubarwne czy wielokolorowe, ze wzorem szachownicy.

Jak uprawiać szachownicę?

Szachownica to roślina bardzo łatwa w uprawie, jednak musimy zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Będzie się świetnie czuła w żyznej, próchniczej i lekko przepuszczalnej ziemi. Możemy wzbogacić glebę organicznym kompostem bądź torfem. Okres wegetacji oznacza, że podłoże powinno być stale lekko wilgotne, gdy jednak roślina wejdzie w okres kwitnienia, ziemia musi być delikatnie przesuszona. Odczyn gleby powinien być obojętny. Poszczególne gatunki szachownicy mogą różnić się między sobą wymaganiami. Większość z nich lubi jednak stanowiska jasne i osłonięte od wiatru. Nie będzie dobrym rozwiązaniem wystawianie rośliny na silne i intensywne działanie promieni słonecznych.

W sezonie usuwajmy regularnie przekwitłe i suche kwiaty szachownicy. Liście rośliny jednak pozostawiamy dopóki są zielone – do czasu całkowitego uschnięcia będą one ją odżywiać. Szachownicę nawoźmy po raz pierwszy od razu po zasadzeniu. Kolejne zasilenie nawozem wykonajmy, gdy pędy będą miały już kilka centymetrów wysokości.

Szachownicę można bez problemu rozmnożyć z nasion bądź cebulek przybyszowych. Rosną one wokół „cebuli matki”. Te bulwy, które przeznaczymy do rozmnażania, wystarczy wykopać z ziemi po obumarciu górnej części rośliny, a następnie delikatnie rozdzielić. Później oczyszczamy i suszymy nasze cebule. Przechowujmy je aż do sezonu w miejscu suchym i przewiewnym.

Gatunki i odmiany szachownicy

Różne gatunki szachownicy mają nieco inne wymagania i właściwości. Roślina ta cechuje się niezwykłą różnorodnością. Dzięki temu możemy w ogrodzie uprawiać kilka różnych odmian szachownicy, co stworzy niecodzienny efekt! Najpopularniejsze gatunki to szachownica cesarska, kostkowata i perska.

Szachownica cesarska to jedna z najbardziej okazałych roślin z tej grupy. Ze względu na swój wygląd ta pochodząca z południa Azji odmiana nazywana jest również koroną cesarską. Wszystko to roślina zawdzięcza pięknym kwiatostanom znajdującym się na szczycie łodygi. Kwiaty mają najczęściej barwę pomarańczową, żółtą czy czerwoną. Warto posiadać ten gatunek w swoim ogrodzie, gdyż nieprzyjemny zapach cebul szachownicy cesarskiej skutecznie odstraszy gryzonie i inne szkodniki. Podczas pracy przy tej roślinie warto założyć rękawiczki, gdyż cebule zawierają silnie trującą substancję – imperialinę.

Szachownica kostkowata w naturze występuje przede wszystkim w Europie, gdzie objęta jest ochroną gatunkową. To delikatna i wysoka roślina, dorastająca nawet do 20-40 centymetrów. Na szczycie pędu tej odmiany znajduje się od 1 do 3 dzwonkowatych kwiatów. Te okazy wyróżniają się szczególnie dzięki wzorom kratki na płatkach. Kwiaty najczęściej mają kolor bordowy, różowy bądź kremowy. Szachownica kostkowata może z powodzeniem rosnąć na mokrym podłożu, w dodatku jako jedyna z tej grupy roślin.

image

Szachownica to oryginalny kwiat cebulowy. Jak ją uprawiać?

FOTO: Envato Elements

Szachownica perska bardzo lubi upał – temperatura, która będzie sprzyjać jej kwitnieniu, powinna wynosić powyżej 25℃. Kwiaty tej odmiany mogą być zarówno purpurowe, jak i czarne czy zielone. Przybierają one kształt podłużnych, rosnących gęsto w gronach dzwonków. Szachownica perska może osiągnąć nawet 80 centymetrów wysokości.

Inne, równie imponujące gatunki szachownicy to między innymi:

  • Szachownica Michałowskiego;
  • Szachownica Elwesa;
  • Szachownica ostropłatkowa;
  • Szachownica bladokwiatowa.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. październik 2024 05:02