Jak wyglądają krokusy?
Krokus to roślina wieloletnia. W naturze rośnie w górach. Często można spotkać krokusy w Tatrach, Alpach czy Pirenejach. Znane są również w Azji Zachodniej. Stamtąd pochodzi szlachetna odmiana krokusa – szafran siewny. Z jego wysuszonych słupków pozyskuje się najdroższą przyprawę świata. Krokusy zakwitają jako jedne z pierwszych, często ich łodyżki wyrastają już w lutym.
Krokusy dorastają do 15 cm. Ich długie i wąskie liście przybierają barwę soczystej zieleni. Mają duże kwiaty o okrągłych płatkach, które układają się w kształt kielicha. Najczęstszym kolorem kwiatów jest fiolet, ale mogą występować również krokusy białe, żółte, a nawet wielokolorowe.
Kiedy i jak sadzić krokusy?
Krokusy sadzimy wczesną jesienią, jeszcze około 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Cebulki tej rośliny kupujemy we wrześniu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że krokusy najlepiej rosną w dużych skupiskach. Najważniejszy jest więc wybór stanowiska dla naszych cebulek. Gleba musi być przepuszczalna, próchnicza, o lekko kwaśnym pH. Krokusy najlepiej będą czuć się w miejscu dobrze nasłonecznionym, ewentualnie półcienistym.
Krokusy sadzimy na głębokość od 6 do 10 cm. Odstępy między cebulkami powinny wynosić 8-10 cm. Pamiętajmy, aby umieścić je czubkiem do góry, a następnie zasypać ziemią. Stanowisko obficie podlewamy i delikatnie uklepujemy wilgotną glebę. Później raczej nie musimy podlewać naszych krokusów, chyba że jesień okaże się sucha – wtedy warto od czasu do czasu nawodnić rośliny.
Jak pielęgnować krokusy?
Krokusy nie wymagają nawożenia, jednak można zasilić je minerałami tuż po posadzeniu. Ten jednorazowy zabieg pielęgnacyjny sprawi, że roślina będzie odżywiona w okresie zimowym. W okolicach maja krokusy zaczynają obumierać. Należy wtedy ściąć zwiędłe liście rośliny. Po zasadzeniu krokusów warto przykryć je warstwą ściółki. Ochroni je ona przed zbyt intensywnym chłodem. Tę ochronną warstwę ściągamy w lutym bądź w marcu. Po przekwitnięciu cebulki krokusów wykopujemy i sadzimy naprzemiennie, najlepiej co 3 lata.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements