StoryEditorOGRODOWE ROŚLINY OZDOBNE

Ten krzew ozdobi ogród nawet zimą! Jak dbać o derenia białego?

29.12.2023., 08:00h
Często goszczącym w ogrodach krzewem liściastym jest dereń biały. Zachwyca on cały rok. Zimą, dzięki czerwonym pędom, będzie świetnie zdobił posesję. Możemy wybrać odmiany tej rośliny o barwnych liściach, stanowiących dodatkowy walor dekoracyjny. Na szczęście dereń jest łatwy w pielęgnacji. Jak więc o niego dbać?

Uprawa derenia białego – najważniejsze informacje

Dereń biały (łac. Cornus alba), to przepiękny krzew liściasty. Idealnie nadaje się na stanowisko słoneczne bądź półcieniste. Aby uprawa tej rośliny była efektywna, powinniśmy posadzić ją na glebie o odczynie lekko kwaśnym bądź obojętnym. W takich warunkach dereń będzie rozwijał się najlepiej. Pamiętajmy również, że ten gatunek wymaga dosyć wilgotnego, ewentualnie umiarkowanie wilgotnego stanowiska. Nie doprowadzajmy jednak do przesady, bowiem ta roślina nie będzie wzrastać na terenach podmokłych, zalewanych. Dobrze natomiast sprawdzi się w miejscach nawet silnie zanieczyszczonych.

image

Ten krzew ozdobi ogród nawet zimą! Jak dbać o derenia białego?

FOTO: Envato Elements

Wszystkie odmiany derenia mają dość rozłożysty pokrój, gdyż pędy wyrastają z odrostów korzeniowych, a więc prosto z gruntu. Z tego względu gatunek ten sadzimy płytko, system korzeniowy okrywając tylko cienką warstwą podłoża. Zwróćmy uwagę na to, czy do bryły korzeniowej dociera powietrze.

Cięcie i rozmnażanie derenia białego – o czym warto pamiętać?

Dzięki cięciu możliwe będzie uzyskanie gęstego pokroju krzewu. Przycinanie odmładzające będzie polegało na usunięciu pędów chorych, cienkich, słabych, krzyżujących się. Wiosną natomiast musimy usunąć 1/3 pędów, które tworzą szkielet rośliny. Pozostawiamy tylko pięciocentymetrowe pędy główne, z których rozwiną się odrosty.

image

Ten krzew ozdobi ogród nawet zimą! Jak dbać o derenia białego?

FOTO: Pixabay

Derenia białego rozmnażamy przy pomocy sadzonek pędowych zielnych. W tym celu z wierzchołka pędu odcinamy fragment o długości 8-12 cm. Idealny czas na ten zabieg to lipiec i sierpień. Sadzonkę krzewu umieszczamy w preparacie przyspieszającym ukorzenianie. Następnie wystarczy posadzić młodego derenia w inspekcie, w mieszaninie piasku i torfu w stosunku 1:1. Utrzymujemy stałą temperaturę w granicach 15-18°C. Gdy sadzonki się ukorzenią, przenosimy je do chłodniejszego pomieszczenia na całą zimę. Roślinę będziemy mogli przesadzić na miejsce stałe po 2 lub 3 latach.

Istnieje jeszcze jeden sposób na rozmnożenie tego dekoracyjnego krzewu. Dokonujemy tego poprzez odkłady poziome. Na ten zabieg mamy dwa terminy – będą to wczesna wiosna bądź połowa jesieni. Rok przed wykonaniem tej czynności przycinamy silnie egzemplarz macierzysty – to sprawi, że pojawi się wiele przyrostów jednorocznych. Rozmnożenie derenia przez odkłady poziome polega na ostrożnym nagięciu młodych pędów ku ziemi. Usuwamy z nich liście, a potem zagrzebujemy we wcześniej wykopanych rowkach o głębokości około 10 cm. Każdy pęd musi zostać zamocowany do gruntu. Następnie glebę delikatnie ugniatamy, podlewamy i lekko podsypujemy kompostem. Utrzymujmy stałą wysoką wilgotność miejsca odkładów. Wtedy szybko się one ukorzenią, a my będziemy mogli je odkopać i wsadzić na nowe stanowisko. Odpowiedni na to czas to jesień.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:17