Trociny to świetny dodatek do kompostu!
W ogrodzie stosujmy wyłącznie trociny z drewna surowego. Taki materiał powinien zostać także uprzednio przekompostowany. Nie używajmy trocin z resztek mebli czy innych przedmiotów użytkowych – najczęściej zawierają one lakiery, farby, kleje czy inne szkodliwe substancje. Proces kompostowania trocin powinien trwać minimum 6 miesięcy, lecz najlepiej, aby przebiegał przez cały rok. Świeże trociny będą hamowały rozwój roślin ze względu na zawartość żywicy i garbników. Podczas kompostowania te szkodliwe dla upraw substancje zostają rozłożone, a dodatkowo w tym czasie zwiększy się zdolność trocin do zatrzymywania wody oraz różnych substancji odżywczych.
Trociny stanowią idealne uzupełnienie kompostu używanego do roślin lubiących kwaśne podłoże. Jako naturalny dodatek trociny rozluźnią materię organiczną, co sprawi, że całość materiału zebranego w kompostowniku będzie dobrze napowietrzona. Można także rozsypać je na dnie pryzmy kompostowej. Dzięki temu trociny stworzą warstwę drenażową, odprowadzającą nadmiar wody.
Trociny – idealny materiał do ściółkowania
Trociny stosowane w ściółkowaniu ograniczą rozwój chwastów, zatrzymają wilgoć, a także utrzymają odpowiednią temperaturę podłoża. To jednak nie wszystko. Gdy zaczynają się rozkładać, użyźniają glebę i poprawiają jej strukturę. Poza tym trociny będą uniemożliwiać zaskorupianie się powierzchni ziemi. Zwiększają też intensywność życia mikrobiologicznego w podłożu. Warstwa takiej ściółki powinna wynosić od 8 do 10 cm. Za gruba warstwa trocin często staje się kryjówką gryzoni w chłodniejszych miesiącach. Taki materiał organiczny wysypujmy zwłaszcza pod rośliny kwasolubne – truskawki, poziomki, borówki amerykańskie, żurawinę, rododendrony czy azalie.
Trociny będą dobrym zamiennikiem torfu
Kupowanie już gotowych podłoży z dodatkiem torfu jest niestety niezbyt ekologiczne. Te produkty powodują nadmierną eksploatację i degradację naturalnych torfowisk. Jako zamiennik tego typu dodatku idealnie nadadzą się między innymi trociny. Można użyć ich również w uprawie pojemnikowej. Jeżeli dodamy trociny do uniwersalnej ziemi kupowanej w sklepach ogrodniczych, poprawimy jej właściwości fizykochemiczne.
Trociny sprawdzą się jako dodatek do ciężkich gleb
Gleby zbite i zbyt ciężkie nie są dobrym miejscem rozwoju dla roślin. Trociny skutecznie poprawią właściwości podłoża. Mieszamy je dokładnie z ziemią. Będą ją rozluźniać i napowietrzać, a to sprawi, że podłoże stanie się bardziej przepuszczalne. Wówczas możemy posadzić w tych miejscach różne gatunki roślin.
Trociny mogą być… naturalną barierą dla ślimaków!
Niektóre rośliny są szczególnie często odwiedzane przez ślimaki. Wokół takich upraw najlepiej usypać obwódki z trocin. Szkodniki prawdopodobnie nie przekroczą bariery, bowiem trudno im poruszać się po tego typu podłożu. W warzywniku jednak nie sypmy zbyt wiele trocin, szczególnie tych, które pochodzą z drzew iglastych. Wynika to z faktu, iż większość warzyw woli podłoże o odczynie obojętnym bądź zbliżonym do obojętnego.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: poradnikogrodniczy.pl