StoryEditorMODNY OGRÓD

Trendy ogrodowe 2023: jak stworzyć ogród marzeń?

13.01.2023., 08:00h

Początek roku to idealny czas na zaplanowanie kolejnego sezonu w ogrodzie. Jak co roku również w ogrodnictwie pojawia się kilka trendów. Warto zwiększyć swoją świadomość – w najbliższym okresie szczególnie przekonamy się, jak wielkie znaczenie odgrywa natura w naszym życiu.

Slow-gardening

Moda na życie w sposób „slow”, a więc w sposób niespieszny, przeniknęła również do ogrodów. Dzięki niej możemy spędzić więcej czasu na przyglądaniu się naturze, a przy tym… samym sobie! Slow-gardening to po prostu czerpanie przyjemności z pielęgnowania ogrodu. To również znacznie większa świadomość – dzięki tej filozofii rezygnujemy z pestycydów i sztucznych środków ochrony roślin. W końcu uprawy ekologiczne stają się coraz popularniejsze!

Łąka kwietna vs. trawnik

image

Łąka kwietna vs. trawnik

FOTO: Envato Elements

Hołdując w tym roku naturalnym ogrodom, powinniśmy wziąć pod uwagę pojawienie się w naszym otoczeniu łąki kwietnej. Ona nie tylko pięknie wygląda, ale także przyciąga pożyteczne owady oraz wspiera bioróżnorodność. W końcu era idealnie przystrzyżonego trawnika już minęła! Teraz stawiamy na naturalność. Dobrym pomysłem będzie zakupienie gotowej mieszanki kwietnej. Można także postawić domek dla owadów, w którym znajdą one schronienie.

Gatunki rodzime

Ten rok będzie czasem, w którym bardziej docenimy rodzime gatunki roślin. Są nie tylko dużo łatwiejsze do zdobycia, ale także prostsze w uprawie niż gatunki egzotyczne. Wynika to z faktu, że lepiej dostosowują się do panujących warunków – są odporniejsze na mróz, wysokie temperatury, suszę czy okresowe zalewanie. Warto tworzyć ogrodowe kompozycje spójne z pobliskim krajobrazem. Gatunki rodzime mają również często bardzo dekoracyjne odmiany, które na pewno ożywią niejeden ogród.

Miejsce relaksu i spotkań

image

Miejsce relaksu i spotkań

FOTO: Envato Elements

W 2023 roku docenimy ogród jako miejsce odpoczynku oraz spotkań z najbliższymi. W najbliższym czasie warto więc postawić na stworzenie w ogrodzie idealnej przestrzeni dla siebie. W modzie są ciche zakątki pełne roślinności. Hamak wśród drzew również się nada jako miejsce relaksu! Wygospodarujmy taką przestrzeń, w której czujemy się najlepiej. Ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia. Oczywiście przestrzeń w ogrodzie również jest miejscem spotkań z najbliższymi, więc i pod tym kątem warto ją dobrze zaplanować.

Cut flower garden

Cut flower garden to po prostu takie miejsce w ogrodzie, w którym uprawiamy rośliny przeznaczone na cięcie. Jeżeli marzą nam się piękne bukiety pełne roślin z naszego własnego ogrodu, to koniecznie stwórzmy rabatę, na której znajdą miejsce kwiaty przeznaczone do wazonów.

Ogrody w pojemnikach

Ogrody w pojemnikach, inaczej containers gardens, są idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających mały ogród bądź chcących uprawiać rośliny na balkonie lub tarasie. To prosty patent na stworzenie ciekawej aranżacji. Dodatkowo takie pojemniki można dowolnie przestawiać, dzięki czemu bez problemu zmienimy wystrój naszego ogrodu lub tarasu!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: W. Legutko

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:45