StoryEditorOZDOBNE TRAWY

Trzcinnik w ogrodzie – jaki gatunek wybrać i jak uprawiać?

09.07.2023., 09:00h
Trawy ozdobne bardzo często goszczą w naszych ogrodach. Idealnie komponują się z różnorodnymi bylinami, pięknie prezentują się na skalnikach. Na podium wśród najbardziej popularnych traw plasuje się trzcinnik. Ma on wiele odmian i gatunków. Jak uprawiać trzcinniki, aby zdrowo się rozwijały?

Jaki gatunek trzcinników wybrać?

Trzcinniki stanowią grupę traw liczącą ponad 200 gatunków. Kilka z nich możemy spotkać w środowisku naturalnym w Polsce. Te rodzime gatunki rzadko jednak goszczą w ogrodach, bowiem powstały specjalnie wyselekcjonowane odmiany, idealne do uprawy. Oto kilka z nich:

  • Trzcinnik ostrokwiatowy powstał w wyniku skrzyżowania trzcinnika piaskowego i leśnego. Ta odmiana tworzy zwarte kępy o wysokości od 70 do 150 cm wraz z kwiatostanami. Liście tej rośliny są wąskie, lśniące i ciemnozielone. Późną jesienią przebarwiają się na żółto. Trzcinnik ostrokwiatowy kwitnie od czerwca do sierpnia. Tworzy początkowo luźne, fioletowo-zielone, a z czasem skupione i bardziej żółtawe wiechy, osiągające długość 15-20 cm.
  • Trzcinnik koreański nazywany jest inaczej trzcinnikiem krótkowłosym. Tworzy zwarte kępy liści, które osiągają do 60 cm wysokości. Ta odmiana w czasie kwitnienia dorasta do 150 cm. Szerokie liście są jasnozielone przez sezon wegetacyjny, a późną jesienią zyskują żółto-pomarańczową barwę. Trzcinnik koreański kwitnie od sierpnia, a kwiatostany utrzymują się nawet przez zimę, przemieniając z czasem w owocostany z nasionami. Puszyste wiechy osiągają do 20 cm długości i początkowo przyjmują barwę fioletoworóżową, a później przebarwiają się na zimny, srebrzystozielony kolor.
  • Trzcinnik lancetowaty jest nieco trudniej dostępny w sklepach ogrodniczych, występuje jednak powszechnie w naturze na terenie naszego kraju. Uwielbia podmokłe łąki, torfowiska oraz olszyny. Jest mrozoodporny, owocuje w lipcu. Warto wiedzieć, że to gatunek bardzo ekspansywny i żywotny, często więc zdarza się, że zagłusza inne roślinyw miejscu, w którym rośnie. Z tego względu warto wybierać tę odmianę ze sprawdzonych źródeł. Wyspecjalizowane szkółki posiadają z pewnością odpowiednio wyselekcjonowane egzemplarze trzcinnika lancetowatego.

Jak uprawiać trzcinniki?

Ta grupa ozdobnych traw ma bardzo podobne wymagania względem uprawy. Trzcinniki lubią stanowisko słoneczne, najlepiej jednak będą czuły się tam, gdzie pada lekki cień. W pełnym cieniu będą bardzo słabo kwitnąć, a ich wzrost zostanie zahamowany. Trzcinniki sadzimy jesienią bądź wiosną. Większość gatunków jest mrozoodporna, chociaż trzcinnik koreański może wymagać ściółkowania. Rozstawa powinna wynosić średnio 50-60 cm. Te trawy sadzimy w podłożu żyznym, próchniczym, umiarkowanie wilgotnym. Pamiętajmy o odpowiednim zdrenowaniu gleby. Utrzymujący się w ziemi nadmiar wilgoci może jednak sprzyjać porażeniu przez choroby grzybowe. Trzcinniki dobrze znoszą krótkotrwałe susze, bardzo szybko dostosowują się także do trudniejszych warunków. Jednak przy utrzymującej się dłuższy czas bezdeszczowej aurze powinny być podlewane. Te gatunki traw nie będą wymagać nawożenia, zwłaszcza intensywnego i regularnego. Przenawożenie tych roślin doprowadzi do poparzenia bryły korzeniowej. Bezpieczne będzie sporadyczne stosowanie środków organicznych.

Trzcinniki możemy rozmnożyć. Robimy to w sposób wegetatywny – poprzez podział kęp. Czas na ten zabieg to wczesna wiosna lub wrzesień. Zaschnięte fragmenty traw warto wycinać wiosną. Jesienią z kolei odpuśćmy sobie ten zabieg, bowiem tylko zmniejszymy odporność rośliny. Trzcinnik będzie atrakcyjną zimową dekoracją ogrodu, a przy tym może stać się pożywieniem ptaków. Trzcinniki są szczególnie odporne na szkodniki, jednak nadmiar wilgoci może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych – na przykład rdzy.

image

Trzcinnik w ogrodzie – jaki gatunek wybrać i jak uprawiać?

FOTO: Envato Elements

Jak zaaranżować trzcinniki w ogrodzie?

Trzcinniki to eleganckie trawy, stanowiące ozdobę zarówno letnich, jak i zimowych ogrodów. Pasują do stylu rustykalnego, orientalnego, angielskiego czy modernistycznego. Można je zastosować w różnorodny sposób. Mają wąski pokrój, dobrą opcją będzie więc wykorzystanie ich jako naturalne granice poszczególnych partii ogrodu. Pięknie będą dekorować również obrzeża nawierzchni. Niskie odmiany możemy zasadzić w pojemnikach i ustawić na balkonach, tarasach lub koło drzwi wejściowych. Warto jednak pamiętać, że trzcinniki w doniczkach wymagają zabezpieczenia przed mrozem.

Ponieważ niektóre gatunki trzcinników lubują się w środowisku podmokłym, warto wykorzystać je do obsadzenia różnych zbiorników, na przykład oczek wodnych. Rabatom natomiast te trawy nadadzą charakteru naturalistycznego. Idealnie sprawdzą się jako tło dla mniejszych roślin, zasadźmy je więc bardziej na drugim planie. Różne odmiany trzcinników skomponują się z różnorodnymi bylinami, na przykład z goździkami, jeżówkami czy złocieniami. Trzcinniki szczególnie poleca się także na skalniaki. I oczywiście nie zapominajmy, że z tych traw mogą powstać wspaniałe suche bukiety!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 20:01