StoryEditorJAK URATOWAĆ SUCHY TRAWNIK?

Twój trawnik jest przesuszony i wygląda nieestetycznie? Zobacz, jak go uratować

09.08.2023., 08:00h
Gdy lato jest szczególnie suche i upalne, nasze rośliny silnie to odczują. O tej porze roku powinniśmy więc odpowiednio je pielęgnować, aby zachować uprawy w dobrej kondycji. A co z trawnikiem? Jeżeli chcemy, aby był ozdobą ogrodu, nie możemy pozostawić trawę nieestetycznie wysuszoną. Jak więc uratować suchy trawnik?

Trawa jest przesuszona – co można zrobić?

Nieodpowiednia pielęgnacja prowadzi do przesuszenia trawy. Aby zapobiegać temu zjawisku, należy regularnie kosić trawnik w ogrodzie. Pamiętajmy, aby nie przycinać trawy zbyt krótko. Dodatkowo powinniśmy podlewać ją minimum raz w tygodniu, a także dokarmiać odpowiednim nawozem, aby szybko wzrastała.

A co zrobić w sytuacji, gdy trawa już się przesuszyła? Zacznijmy od odpowiedniego skoszenia oraz zasilenia nawozem. Koniecznie przeprowadźmy zabieg wertykulacji murawy. Dzięki temu pobudzimy trawę do wzrostu i rozwijania korzeni. Pamiętajmy, że na obumarłym trawniku często pojawiają się chwasty. Niechciane rośliny musimy regularnie usuwać. Czasem trawa może być na tyle przesuszona, że konieczne będzie zakładanie trawnika na nowo. Możemy wysiać go w terminie od drugiej połowy sierpnia do końca września lub pozostawić tę czynność na wiosnę. Trawę siejemy wyłącznie po oczyszczeniu ziemi z niechcianych roślin oraz po wyrównaniu powierzchni.

image

Twój trawnik jest przesuszony i wygląda nieestetycznie? Zobacz, jak go uratować

FOTO: Envato Elements

Jak pielęgnować suchy trawnik?

Przesuszony trawnik będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji. Po koszeniu należy dokładnie wygrabić murawę. Czasem konieczne może okazać się wysianie nowej trawy w pożółkłych miejscach. Należy użyć tej samej mieszanki nasion, której używaliśmy wcześniej, przy zakładaniu trawnika.

Pamiętajmy także o nawożeniu. Nie można jednak dokarmiać przesuszonej trawy od razu, gdyż osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Nawozy, które w swoim składzie mają azot, mogą poparzyć już wysuszoną i słabą murawę. Z tego względu nawozimy murawę wyłącznie wtedy, gdy wróci już ona do lepszej kondycji i stanie się zielona. Zasilamy trawę jesienią oraz wiosną.

W czasie suszy pewnie większość z nas rezygnuje z podlewania trawnika w sposób tradycyjny, przy pomocy węża ogrodowego. Można jednak zastosować inne rozwiązania, aby trawa zawsze pozostawała nawodniona. Gdy zainstalujemy w ogrodzie studnię wierconą z pompą ssącą, będziemy mogli pobierać wodę gruntową, którą nawodnimy nie tylko trawę, ale także inne rośliny. To dobre rozwiązanie dla właścicieli sporych ogrodów. Innym sposobem może być podlewanie trawnika deszczówką. Aby zgromadzić wodę deszczową, trzeba postawić odpowiednie zbiorniki i koniecznie zakupić pompy. W sklepach znajdziemy zarówno systemy ręczne, jak i automatyczne.

Gdy jednak decydujemy się na tradycyjne podlewanie trawnika, powinniśmy robić to minimum raz na tydzień. W przypadku już przesuszonej trawy należy przez kilka tygodni nawadniać bardzo obficie, aby woda dokładnie wsiąknęła w głębszą warstwę podłoża. Podlewajmy wszystkie rośliny w ogrodzie wczesnym rankiem, ewentualnie późnym wieczorem. Ta druga opcja jest jednak związana z ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 15:04