StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Uprawa pigwy w ogrodzie – jakie odmiany wybrać?

27.08.2022., 16:00h

Owoce pigwy jesienią zaczynają pojawiać się w handlu, trzeba więc już teraz pomyśleć o uprawie tej cennej rośliny w przydomowym ogródku. Warto się zastanowić, czy lepiej kupić owoce pigwy w markecie, czy może wyhodować je samemu. Jak jednak uprawiać tę roślinę? Jakie wybrać odmiany?

Charakterystyka pigwy

Pigwa jest drzewem dorastającym do 6 m wysokości, ale może być również prowadzona w kształcie krzewu. Ma owalne liście, zielone z wierzchu oraz szare od spodu. Pod koniec maja pigwa pokrywa się pięknymi, jasnoróżowymi bądź białymi kwiatami. Podczas kwitnienia wydzielają one intensywną, acz przyjemną woń. Pigwy są samopylne, a zatem nie wymagają zapylacza i mogą rosnąć samotnie. Najlepiej jednak sadzić kilka egzemplarzy, by uzyskać lepsze owocowanie. Owoce dojrzewają w październiku i, w zależności od odmiany, przybierają kształt gruszki bądź jabłka. Początkowo pokryte są kutnerem, z czasem pokrywają się woskowym nalotem.

W jakich warunkach pigwa rośnie najlepiej?

Drzewka należy uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatrów. Pigwa to roślina stosunkowo niewymagająca, lecz preferuje glebę żyzną, próchniczną i umiarkowanie wilgotną, o pH 5,9–7,0. Jest rośliną ciepłolubną, a zatem na stanowiskach chłodnych i wietrznych słabiej owocuje, zawiązane owoce są mniej aromatyczne. Pigwa jest odporna na suszę, a źle znosi mokre gleby – na takich stanowiskach szybciej przemarza. Uprawiane odmiany różnią się mrozoodpornością, na przykład odmiana jabłkowa jest bardziej zimotrwała od gruszkowej.

Pigwę sadzi się zarówno wiosną, jak i jesienią. Nim jednak ją posadzimy, warto starannie przygotować podłoże, aby zapewnić jej właściwy start i dobre warunki do wzrostu. Rośliny w danym miejscu będą pozostawały przez wiele lat, a gleba jest ich podstawowym źródłem zaopatrzenia w wodę i składniki pokarmowe. Mając to na uwadze, należy starać się nie popełniać błędów podczas sadzenia, które w trakcie uprawy mogą być trudne do zlikwidowania. Przede wszystkim gleba powinna być wolna od uporczywych chwastów trwałych, w tym powoju, ostów, perzu, skrzypu.

Innym zagadnieniem jest uregulowanie odczynu pH gleby, który ma duży wpływ na pobieranie przez system korzeniowy niezbędnych składników pokarmowych. Zbyt niską wartość pH można skorygować, stosując wapno magnezowe (na przykład dolomit). Tym sposobem oprócz wapna dostarczymy roślinom magnezu. Pigwy bardzo dobrze reagują na nawożenie organiczne w formie kompostu lub obornika, ale należy stosować również nawozy mineralne, zawierające w swym składzie fosfor i potas. Stosując nawozy wieloskładnikowe, należy się kierować wysokością dawki podaną przez producenta, umieszczoną na opakowaniu.

Na jakie odmiany pigwy warto postawić?

Rośliny te dzielimy zazwyczaj na jabłkowe i gruszkowe, ze względu na kształt owoców. Najlepszą i najlepiej owocującą odmianą jest Ursynowska o dużych, jabłkowatych owocach, których waga dochodzi czasem do 1 kg. Drzewo tej odmiany rośnie silnie, szybko wchodzi w okres owocowania, a owoce charakteryzują się białożółtym miąższem, czerwieniejącym po zagotowaniu.

Olbrzymia Mamucia rodzi owoce żółte o wadze do 0,7 kg, które zwierzchnią stronę mają gładką, błyszczącą, a spodnia jest pokryta kutnerem z owłosionym ogonkiem. Akademicka ma delikatną, gładką żółtą skórkę, jest bardzo aromatyczna, o wadze ok. 250 g, miąższ bardzo soczysty, jasnożółty. Wśród odmian gruszkowych najczęściej polecaną odmianą jest Bereczki. Rodzi duże, gruszkowate owoce o żebrowanych brzegach.

Pigwa Miękkoowocowa to podobno jedna z niewielu, którą można jeść na surowo. Waga jej owocu dochodzi do 500 g. Charakteryzuje się miękkim, smacznym, soczystym i aromatycznym miąższem. Pigwa Gruszkowata rodzi aromatyczne owoce o wadze 250 g, o miąższu twardym i mało soczystym (wymaga zapylacza).

Jak przygotować stanowisko pod pigwę?

Sadzonki pigwy umieszczamy w przygotowanych dołkach o średnicy i głębokości ok. 30 cm, w odstępach nie mniejszych niż 3 m, choć jest to zależne od właściwości sadzonej odmiany. Zazwyczaj formy drzewiaste wymagają rozstawy nawet 5 x 5 m. Przed umieszczeniem rośliny w dołku trzeba obejrzeć stan korzeni i usunąć uszkodzone, zdeformowane, a pozostałe – przyciąć. Po posadzeniu wokół rośliny tworzymy misę, obficie podlewamy, a następnie podsypujemy, tworząc kopczyk z ziemi do wysokości ok. 30 cm, który ochroni roślinę przed przymrozkami. Wiosną kopczyk rozgarniamy.

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 30. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Pigwa – jak uprawiać i jakie odmiany wybrać?
Małgorzata Wyrzykowska

oprac. Kamila Berthold
fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 08:12