StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Węgiel aktywny do roślin: jak działa i jak go stosować?

08.01.2023., 09:30h

Węgiel aktywny był wykorzystywany już w starożytności, zwłaszcza w kosmetyce i medycynie. Nie każdy jednak wie, że może on przydać się także w uprawie roślin! Wszystko dzięki adsorpcyjnym właściwościom węgla aktywnego. Jak go stosować w ogrodnictwie, aby w pełni wykorzystać wszystkie jego właściwości?

Węgiel aktywny – charakterystyka

Węgiel aktywny zwany jest również węglem aktywowanym. Spala się go w środowisku o niskiej zawartości tlenu. Z tego powodu węgiel aktywny ma większą porowatość oraz powierzchnię niż zwykły węgiel drzewny. Dzięki tym szczególnym właściwościom węgiel aktywowany jest niezwykle chłonny. Dodatkowo skutecznie wiąże on substancje toksyczne.

W sprzedaży węgiel aktywny powszechnie występuje w postaci proszku lub tabletek. W ogrodnictwie jednak stosuje się zwłaszcza ten środek w postaci nieregularnych bryłek bądź granulatu. Jest to stosunkowo tani produkt, a przy tym bezpieczny dla środowiska.

W ogrodnictwie węgiel aktywowany wprowadza się do podłoża roślin. Zwiększa on zdolność do zatrzymywania wody, poprawia strukturę gleby oraz ogranicza wymywanie składników odżywczych. Dodatkowo porowata struktura węgla rozluźnia ciężkie gleby, a to przyczynia się do natlenienie podłoża oraz lepszego wzrostu korzeni. Poza tym węgiel aktywny pełni funkcję siedliska dla mikroorganizmów glebowych. Dzięki pożytecznym mikroorganizmom rośliny lepiej przyswajają składniki odżywcze, a przy tym wzmacnia się ich system odpornościowy.

Czy węgiel aktywny można kompostować?

Jak najbardziej – węgiel aktywowany może być kompostowany, a nawet niewielkie jego ilości w kompoście pomogą neutralizować nieprzyjemne zapachy. Wystarczy posypać kompost zmielonym węglem, a następnie zmieszać go lekko z wierzchnią warstwą. Można także dodawać węglowy pył do pryzmy kompostowej – to znacznie przyspieszy proces kompostowania.

Jak zastosować węgiel aktywny?

Węgiel aktywowany pomoże nam zwłaszcza wtedy, gdy na powierzchni ziemi w doniczce pojawi się pleśń. Wierzchnią warstwę podłoża mieszamy ze sproszkowanym węglem i w ten sposób pozbywamy się problemu! Pamiętajmy jednak, aby nie doprowadzać do ponownego powstania pleśni – w okresie jesienno-zimowym nie podlewajmy naszych roślin zbyt intensywnie.

Węgiel aktywny szczególnie przydatny jest w zamkniętych środowiskach terrariów czy lasów w szkle. Wszystko ze względu na jego właściwości adsorpcyjne, dzięki którym oczyszcza on ziemię. Pochłania chlor oraz metale ciężkie, które trafiają do gleby zwłaszcza podczas podlewania roślin twardą wodą. Węgiel aktywny chroni rośliny również przed bakteriami. W przypadku ogrodu w szklanym pojemniku należy dodać odrobinę węgla aktywnego do warstwy drenażowej z keramzytu, która wsypywana jest na samo dno. Można utworzyć również oddzielną warstwę podłoża z samego węgla aktywowanego. Wystarczy na warstwie drenażowej ułożyć suszony mech, a na nim wysypać około 1 cm warstwy węgla. Dopiero na tak przygotowaną bazę możemy wsypać ziemię do sadzenia roślin.

Aby zminimalizować gnicie sadzonek czy porażenie przez choroby grzybowe, warto dodać węgiel aktywny do naczynia z wodą, w którym ukorzeniamy sadzonki. Węgiel można także wymieszać z podłożem do sadzonkowania. Dzięki temu rośliny lepiej się ukorzenią, a dodatkowo zminimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób.

Węgiel aktywny szczególnie przyda się w hodowli storczyków, gdyż rośliny te wymagają gleby przepuszczalnej oraz przewiewnej. Przelanie orchidei grozi gniciem korzeni oraz chorobami. Węgiel aktywny dodany do podłoża storczyków wchłonie nadmierną wilgoć oraz zapobiegnie rozwojowi chorobotwórczych grzybów. Najlepiej podlewać te rośliny wodą z dodatkiem węgla aktywnego. Wystarczy rozpuścić łyżkę stołową sproszkowanego węgla w 1 l wody. Pozostawiamy naszą mieszaninę na 2-3 godziny. Następnie przecedzamy przy pomocy kilku warstw gazy bądź filtra do kawy. W ten sposób oczyścimy wodę, która doskonale nada się do podlewania storczyków.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:36