StoryEditorZERO WASTE

Wszystko o doniczkach z włókna kokosowego: zalety i sposoby użycia

31.08.2023., 08:00h
Coraz większą popularnością w ogrodnictwie cieszą się wszelkie rozwiązania ekologiczne, ograniczające zużycie plastiku. Przyjazne naturze są coraz częściej spotykane doniczki wykonane z włókna kokosowego. Mają one wiele zalet, nie tylko tych związanych z ekologią. Jak można wykorzystać tego typu naturalne doniczki?

Czym są doniczki z włókna kokosowego?

Włókno kokosowe to żadna nowość – to materiał od dawna używany w uprawie roślin. Jest on naturalny i ulega biodegradacji. Najpopularniejsze obecnie są lekkie doniczki wytłoczone z tego naturalnego surowca. Sprawdzą się one zwłaszcza w przypadku upraw roślin w dekoracyjnych donicach czy osłonkach. Zieleń posadzona w doniczkach z kokosa będzie mogła swobodnie się rozrastać i rozwijać system korzeniowy, który bez trudu przerośnie ściany ekologicznego pojemnika. Nie trzeba chyba wspominać, że doniczki z włókna kokosowego całkowicie ulegają rozkładowi biologicznemu, co oznacza, że nie produkujemy dodatkowych śmieci. W przeciwieństwie do tradycyjnych donic, nie będziemy mieli także problemu z częstym przenoszeniem czy przesadzaniem.

image

Wszystko o doniczkach z włókna kokosowego: zalety i sposoby użycia

FOTO: Envato Elements

Jakie są zalety doniczek z kokosa?

Naturalne pojemniki z włókna kokosowego mają sporo zalet. W takich donico-wkładach znacząco minimalizujemy ryzyko uszkodzenia bryły korzeniowej w czasie przesadzania rośliny. Dodatkowo zapewniamy naszym uprawom stałą wilgotność i dobre napowietrzenie. W przypadku donic ze sztucznych materiałów problemem jest brak miejsca do rozwoju systemu korzeniowego. W pojemnikach z kokosa rośliny mają idealne warunki do rozwoju. Ich korzenie bez trudu wrosną w materiał i nie zaczną się skręcać, co mogłoby spowodować ich uszkodzenia. Zaletą jest również łatwiejsze, bezpieczniejsze i szybsze przesadzanie roślin rosnących w doniczkach z naturalnego surowca. Wkład kokosowy zabezpiecza przed uszkodzeniem czy przesuszeniem korzeni podczas przenoszenia uprawy do innego pojemnika.

W uprawach we włóknie kokosowym zauważalna jest lepsza wchłanialność wody. Ścianki doniczki z naturalnego materiału mają porowatą powierzchnię, co sprawia, że wilgoć jest lepiej odprowadzana. Tym samym ryzyko przelania roślin jest niewielkie. Innym ważnym czynnikiem, który przemawia za pojemnikami z kokosa, jest duża poprawa napowietrzenia korzeni. Dostęp korzeni do powietrza jest bardzo swobodny, a tym samym są one odpowiednio wentylowane. Dzięki temu system korzeniowy nie będzie gnić i w rezultacie zamierać. Włókno kokosowe to idealne rozwiązanie dla roślin szczególnie wrażliwych na nadmiar wilgoci w glebie i narażonych na przelanie.

image

Wszystko o doniczkach z włókna kokosowego: zalety i sposoby użycia

FOTO: Envato Elements

Jak wykorzystać doniczki z włókna kokosowego?

W sklepach i centrach ogrodniczych możemy zakupić wkłady z włókna kokosowego o średnicy przeważnie od 8 do 20 cm. Modele mają także różną głębokość i ten parametr będzie ważny w przypadku uprawy niektórych gatunków. Doniczki kokosowe muszą być dobrane odpowiednio do konkretnej rośliny – jej wymagań pielęgnacyjnych czy tępa rozrastania się. Małe i płytkie wkłady przeznaczamy dla gatunków wolno rosnących, które nie potrzebują dużej wilgotności w podłożu. Będą to na przykład niewielkie sukulenty. Z kolei im szybciej rosnący egzemplarz, tym większa powinna być kokosowa donica. Przed posadzeniem rośliny pamiętajmy, aby pojemnik z naturalnego surowca namoczyć. Wówczas włókno napęcznieje, a później lepiej będzie utrzymywało wilgotność.

A co z biodegradacją? Z czasem doniczki kokosowe będą ulegały rozkładowi w glebie, wraz z pożytecznymi dla roślin bakteriami oraz grzybami. Jeżeli po czasie wkład z włókna kokosowego zacznie się zużywać, przesadzamy go w całości z rośliną do takiej samej, lecz większej doniczki bądź do tradycyjnego pojemnika z plastiku albo z ceramiki. Następnie przysypujemy nieco ziemią – i gotowe!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:35