Jakie właściwości ma mniszek lekarski?
W zależności od pory roku różne części mniszka lekarskiego będą mieć różne właściwości. Dlatego też wiosną, przed kwitnieniem, zbieramy liście rośliny. Późną wiosną z kolei przychodzi czas na zbiór kwiatów w pełnym rozkwicie. Jesienią natomiast możemy pozyskać korzenie mniszka. Popularne mlecze wykorzystuje się w kuchni czy domowej apteczce. Związki zawarte w tych roślinach działają moczopędnie i odtruwająco. Dodatkowo wspomagają trawienie i wzmacniają wątrobę. Młode liście bogate są w potas, wapń, żelazo czy sód, są także źródłem witamin C i z grupy B. Z tego względu możemy bez wątpliwości dodawać mniszki do sałatek i surówek. Rośliny te przydadzą się także w pielęgnacji ogrodu. Przygotowane z mniszków preparaty pomogą w walce ze szkodnikami, a także sprawdzą się jako ekologiczny nawóz.
Wyciąg z mniszka – jak go przygotować i jak stosować?
Wyciąg roślinny na bazie mniszka lekarskiego przygotowuje się poprzez zalanie zebranego ziela wodą. Wybieramy 250 g zmielonych korzeni bądź 400 g świeżych liści na 10 l wody. Całość należy odstawić na około 3 godziny. Po upływie tego czasu wyciąg przecedzamy, a następnie bez rozcieńczania opryskujemy nim rośliny. Jakie szkodniki zwalczy preparat z mniszka? Głównie mszyce, przędziorki oraz miodówki. Warto stosować wyciąg zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie. Pamiętajmy, aby zużyć go w ciągu jednego dnia, gdyż pozostawiony dłużej zacznie fermentować, a wówczas zmieni swoje właściwości.
Wyciąg z mniszka można wykorzystać także jako stymulator rozkładu materii organicznej w kompoście. Przygotowanie preparatu będzie jednak trochę inne. 200 g suszu i około 2 g świeżego ziela zalewamy 10 l wody. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na dobę, a później gotowym płynem zalewamy pryzmę kompostową.
Gnojówka z mniszka – jak przygotować i jak stosować?
Gnojówkę z mniszka lekarskiego możemy przygotować na kilka różnych sposobów, w zależności od jej przeznaczenia. I tak:
- Gnojówka z samych kwiatów mniszka przyda się do nawożenia gatunków kwitnących oraz kwasolubnych, gdyż lekko zmienia pH gleby na kwaśny, a dodatkowo jest bogatym źródłem potasu i fosforu.
- Gnojówka z liści mniszka nada się do nawożenia roślin, które preferują zasadowy odczyn podłoża, w dodatku taki preparat jest bogatym źródłem azotu.
- Gnojówkę z całych, rozdrobnionych roślin stosujemy, aby przyspieszyć wzrost i dojrzewanie plonów u roślin owocujących.
A jak przygotować gnojówkę z mniszka? Wystarczy odpowiednią część roślin umieścić w sporym, plastikowym pojemniku i zalać zimną wodą w proporcji 1 kg ziela na 10 l wody. Nie zapełniajmy naszego pojemnika po brzegi, aby fermentujący płyn nie wykipiał. Pamiętajmy, że płyn nie może mieć kontaktu z metalem, gdyż w wyniku reakcji chemicznych powstaną niekorzystne związki. Nasza gnojówka musi znajdować się w zacienionym miejscu przez co najmniej 2-3 tygodnie. Co 1-2 dni starajmy się mieszać zawartość pojemnika – to przyspieszy fermentację. Gdy płyn stanie się bardziej klarowny, nadszedł czas, aby rozcieńczyć go wodą w proporcji 1:10 i podlewać rośliny w ogrodzie.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements