StoryEditorSPOSOBY NA SZKODNIKI

Wypróbuj ten prosty sposób na krety i nornice. Dzięki niemu twój ogród odżyje!

26.02.2024., 10:00h
Chociaż i krety, i nornice to małe stworzenia, to potrafią wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie. Odgrywają ważną rolę w ekosystemie, a dodatkowo krety żywią się zwłaszcza owadami uznawanymi za szkodniki. Mimo to kopce i dziury są nieestetyczne i niszczą nasze uprawy. Jak pozbyć się problemu?

Krety a nornice – czym różnią się te zwierzęta?

Zarówno krety, jak i nornice uważane są za szkodniki w ogrodzie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że kret to ważne ogniwo naturalnego obiegu energii oraz materii. Dodatkowo w jadłospisie tych stworzeń najczęściej pojawiają się owadzie szkodniki czy pasożyty gleby. A poza tym – co może wydawać się zaskakujące, ziemia z kretowisk idealnie nadaje się do roślin doniczkowych! Wszystko dzięki temu, że jest bogata zwłaszcza w wapń i potas. Największą przewiną kretów jest fakt, że kopiąc i drążąc korytarze pod ziemią, niszczą korzenie roślin, a te w rezultacie obumierają. Poza tym kopce kreta są po prostu nieestetyczne i szpecą zwłaszcza trawniki.

Nornica z kolei nie tworzy kopców, chociaż również porusza się pod ziemią. Zamiast tego pozostawia po sobie okrągłe dziury w glebie. Dodatkowo jest niekiedy większą zmorą niż kret, bowiem niszczy uprawy bezpośrednio, żywiąc się roślinami. Szczególnie niebezpieczne jest obgryzanie korzeni. W okresie zimowym nornica zjada również korę młodych drzew. To zwierzę najaktywniejsze będzie nocą – podczas gdy kret żeruje w godzinach porannych.

Jak wypłoszyć krety i nornice z ogrodu?

Krety i nornice to niełatwi przeciwnicy. Podczas walk z tymi zwierzętami pamiętajmy jednak, że kret jest objęty ochroną gatunkową. Oznacza to, że nasze sposoby pozbycia się go z ogrodu muszą być humanitarne. Co więc zadziała najskuteczniej, a jakich metod lepiej unikać?

  • Specjalne odstaraszcze emitują nieprzyjemne dla kretów czy nornic dźwięki oraz wibracje. Często jednak okazuje się, że są mało skuteczne, gdyż zwierzęta przyzwyczajają się do nich.
  • Do kretowisk można włożyć te materiały, których zapach odstrasza krety. Najczęściej wymienia się sierść zwierząt domowych, wypalone papierosy czy ryby o intensywnym aromacie. Jeżeli jednak mamy dużą działkę, ten sposób również będzie nieskuteczny, bowiem kret przeniesie się w inne miejsce ogrodu.
  • Nornice i krety nie przepadają również za aromatami roślin takich, jak: aksamitka, bazylia, czarny bez, czosnek, komosa, lawenda, mięta, wilczomlecz. Warto więc wprowadzić te gatunki do własnego ogrodu.
  • Najskuteczniejszy sposób na krety i nornice to założenie w ziemi specjalnej siatki. Będzie ona blokowała szkodnikom drogę, dzięki czemu nie będą w stanie dokopać się na powierzchnię. Warto rozważyć montaż tego typu konstrukcji jeszcze przed docelowym założeniem ogrodu bądź trawnika.
  • Naturalną, skuteczną metodą będzie wykorzystanie rącznika pospolitego. Nasiona tej rośliny wrzucamy do dziur i kopców. Warto też przygotować oprysk z oleju rycynowego. Wystarczy do 10 litrów wody dodać 15 g oleju oraz  łyżkę mydła potasowego, ewentualnie płynu do mycia naczyń. Takim preparatem spryskujemy zwłaszcza rosnące na grządkach i rabatach rośliny czy trawnik. Zapach rącznika skutecznie zniechęci krety i nornice do przebywania w naszym ogrodzie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 07:43