StoryEditorSIEW TRAWY

Wysiewanie trawy na starym trawniku krok po kroku

12.09.2023., 08:00h
Piękny i zdrowy trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Po jakimś czasie jednak murawa może stracić kolor, przerzedzić się i wyschnąć. Wtedy mamy pewność, że nadszedł czas na wysiew nowej trawy. Jak zrobić to w sposób prawidłowy, aby cieszyć się gęstym i soczyście zielonym trawnikiem?

Wysiewanie trawy na już istniejącym trawniku – poradnik

Zasiew trawy to wcale nie taki prosty zabieg. Przed przystąpieniem do właściwej czynności, najpierw powinniśmy odpowiednio przygotować stary trawnik. Jak zadbać o właściwe oczyszczenie krok po kroku?

Krok 1. Przygotowujemy trawnik pod siew

Na samym początku powinniśmy dokładnie zbadać obecny stan naszego trawnika. Koniecznie określmy, gdzie znajdują się lokalizacje z suchą trawą czy chwastami. W tym kroku przyjdzie bowiem czas na usunięcie tych problemów. Używajmy w tym celu grabi bądź aeratora, aby ułatwić sobie pracę. Następnie bardzo zalecanym zabiegiem jest zasilenie darni nawozem. To właśnie odpowiedni preparat wspomoże trawę w regeneracji.

Krok 2. Wybieramy nasiona

Na tym etapie skupiamy swoją uwagę na nasionach nowej trawy. Musimy wybrać konkretny gatunek bądź odpowiednią mieszankę. Chodzi o to, aby nasiona były przystosowane do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie. Zwróćmy więc uwagę, czy nasz teren jest bardziej pagórkowaty, czy płaski. Weźmy pod uwagę również fakt, czy rejon, w którym mieszkamy, jest wilgotny, czy raczej suchy. To wszystko ma znaczenie. Podczas wyboru trawy skupmy się na odporności roślin czy wymagań dotyczących koszenia.

Krok 3. Siejemy nową trawę

Gdy już przygotowaliśmy odpowiednio teren i zakupiliśmy nasiona, to oznacza, że nadszedł czas na właściwy zabieg. Nasiona trawy rozkładamy więc równomiernie po powierzchni starego trawnika. Możemy wykonać tę czynność ręcznie, zachowując jednak mniej więcej równą odległość pomiędzy ziarnami. Innym rozwiązaniem może być wspomożenie się siewnikiem. Po zasianiu przychodzi czas na zagęszczenia trawnika. Dzięki specjalnym, przeznaczonym do tego narzędziom, nasiona będą miały bardzo dobry kontakt z podłożem. Przełoży się to na szybszy wzrost źdźbeł.

Krok 4. Odpowiednio pielęgnujemy nowy trawnik

W pierwszych tygodniach po zasianiu szczególnie musimy pamiętać o systematycznym podlewaniu murawy. Dzięki temu zapewnimy trawie odpowiednie warunki do kiełkowania i dalszego rozwoju. Z pierwszym koszeniem wstrzymajmy się jednak, dopóki źdźbła nie osiągnąć wysokości około 8-10 cm. Ostrza kosiarki ustawiamy wówczas na wyższym poziomie. Dzięki temu nie uszkodzimy jeszcze bardzo młodej trawy. Warto regularnie nawozić trawnik, aby był zdrowy i soczyście zielony przez wiele lat.

Tych błędów podczas siania nowego trawnika unikaj

Podczas wysiewania nowego trawnika na starym można popełnić wiele błędów. Należy ich się wystrzegać, aby trawa mogła zdrowo i spokojnie rosnąć. Najczęściej spotykanym błędem jest przesiew bądź niedosiew. Pierwsze zjawisko polega na zbyt dużym zagęszczeniu ziaren na zbyt małej powierzchni. To sprawia, że kiełkujące rośliny zaczynają konkurować o składniki mineralne, wodę czy światło słoneczne. Rywalizacja o zasoby nie jest sprzyjająca dla rozwoju trawnika. Niedostateczny wysiew z kolei skutkuje najczęściej niejednolitym wzrostem, co wygląda nieestetycznie. Przede wszystkim warto przestrzegać dawki wysiewu zalecanej dla konkretnego rodzaju trawy.

Innym błędem jest wysiew niewłaściwego rodzaju trawy. Istnieją bowiem różne gatunki, które mają zupełnie inne wymagania. Niektóre trawy będą potrzebowały sporo wody, inne będą dobrze rosły nawet w okresach suszy, a niektóre wymagają bardzo zasobnego w składniki odżywcze podłoża. Gdy wybierzemy niewłaściwy rodzaj trawy w stosunku do warunków panujących w naszym ogrodzie, możemy doprowadzić do nikłego wzrostu murawy. W takich sytuacjach często na roślinach pojawiają się przebarwienia, a niejednokrotnie cały trawnik obumiera.

Nie zaniechajmy też pielęgnowania trawy po zasianiu. Brak dbałości o nowo posadzony trawnik najczęściej utrudnia jego wzrost i może prowadzić do zachwaszczenia, zwiększenia podatności na choroby czy ataku szkodników. Zwróćmy więc uwagę na prawidłowe koszenie, podlewanie oraz nawożenie. Warto przestrzegać odpowiedniego harmonogramu, według którego będziemy dbać o naszą trawę, zapewniając jej niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:54