StoryEditorPIĘKNE OTOCZENIE DOMU

Zakładanie własnego ogrodu: od czego zacząć?

08.02.2023., 08:20h
Aranżacja przestrzeni wokół domu jest równie ważna, co urządzanie jego wnętrza. Piękna zieleń to wartości nie tylko estetyczne – ogród może podnieść wartość nieruchomości nawet o 20%! Wydaje się, że zakładanie trawnika i sadzenie roślin to nic trudnego. Warto mieć jednak na uwadze kilka rad, jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń.

Etap 1: Plan

Projekt ogrodu przede wszystkim pozwoli oszacować koszty zagospodarowania terenu. Można taki projekt spróbować wykonać samemu, wykonując szkic koncepcyjny i planując koszty. Dobrym pomysłem będzie też zatrudnienie architekta krajobrazu. Przede wszystkim przejrzyjmy jego portfolio oraz przeczytajmy o nim opinie. Projektant będzie potrzebował mapy geodezyjne działki, projekt budynku oraz uzbrojenia terenu, a dodatkowo warto udostępnić tej osobie także zdjęcia działki i jej otoczenia. Architekt z pewnością przeprowadzi także niezbędny wywiad, dzięki któremu zbierze informacje na temat jakości gleby, kanalizacji deszczowej czy przepuszczalności gruntu. Powinniśmy być przygotowani więc na takie pytania.

Koszt pełnego opracowania zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wielkości ogrodu oraz skomplikowania terenu. Także sam projekt ma spore znaczenie. Cena usługi projektanta to zazwyczaj 2000-6000 zł. Oferty tańsze, od 500 do 1000 zł, dotyczą wyłącznie ogólnego planu zagospodarowania – bez wytycznych do realizacji pomysłu na ogród.

Etap 2: Prace ziemne

Prace ziemne obejmują oczyszczanie terenu z pozostałości po budowie domu oraz z chwastów. Nie jest to łatwe zadanie. Nie możemy pozbywać się wyłącznie nadziemnych części niechcianych roślin – konieczne będzie usunięcie z ziemi korzeni, kłączy oraz rozłogów. Glebę przekopujemy najpierw szpadlem, glebogryzarką bądź bronami. Na bardzo zachwaszczonym terenie możemy użyć herbicydu. Warto zabezpieczyć sięgającą około 20 cm wierzchnią, ciemną warstwę ziemi – próchnicę.

Na tym etapie można pomyśleć również o urozmaiceniu rzeźby terenu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ewentualne wzniesienia powinny wyglądać naturalnie, a przy tym nie utrudniać prac w ogrodzie, na przykład koszenie trawnika. Im bardziej strome nasypy, tym większy problem z osuwaniem się ziemi.

image

Zakładanie własnego ogrodu: od czego zacząć?

FOTO: Envato Elements

Etap 3: Instalacja

Instalacja elektryczna i nawadniająca jest szczególnie ważną częścią ogrodu. Należy o niej pomyśleć po przeprowadzeniu robót ziemnych, ale przed zagospodarowaniem ogrodu. Ułożenie kabli elektrycznych i rur z polietylenu to konieczność wykonania wykopów, a to z pewnością zniszczyłoby przedwcześnie założony trawnik czy rabatę.

Instalacja elektryczna przyda się do zasilania latarni, napędu bramy, pompy w stawie i innych narzędzi elektrycznych (np. kosiarki czy pilarki). W celu jej zainstalowania należy zatrudnić elektryka z uprawnieniami. Zaplanuje on przedsięwzięcie oraz ułoży kable w wykopie na głębokości 70 cm, z dala od drzew, fundamentów i rur wodociągowych. Dzięki temu instalacja nie zostanie uszkodzona podczas prac ogrodniczych.

Dobrym pomysłem będzie również założenie instalacji nawadniającej. System taki praktycznie nie wymaga obsługi, a pracować może także nocą. Dodatkowo nie zużywa tyle wody, co tradycyjne narzędzia. Projekt i montaż instalacji nawadniającej również zlećmy wyspecjalizowanej firmie. Eksperci założą system z automatycznym sterownikiem. Na małym terenie możemy jednak samodzielnie zainstalować system, który będzie opierał się na sterowniku montowanym bezpośrednio na zaworze. Wszystkie urządzenia emitujące wodę są instalowane dopiero po posadzeniu zieleni.

Etap 4: Nawierzchnia

Teraz należy pomyśleć o utwardzonej nawierzchni w ogrodzie – podjeździe czy ścieżce. Mogą być one wykonane z kostki brukowej, płyt, kruszywa czy innych materiałów, które układa się na ubitym mechanicznie podłożu, na podbudowie. Taką podbudowę tworzy się najczęściej z tłucznia, żwiru i piasku. W miejscu przebiegu instalacji grunt musi być dobrze ubity. To uniemożliwi jego zapadanie się.

Etap 5: Mała architektura

Altany, pergole, trejaże czy kratownice to tzw. mała architektura, która nie tylko służy naszej wygodzie, ale również zdobi ogród. Pamiętajmy jednak, że należy dopasować i te elementy przestrzeni do siebie nawzajem oraz do całego otoczenia domu.

W tym punkcie zawiera się również budowa oczka wodnego bądź stawu. To spora inwestycja, na którą dokładnie trzeba zaplanować miejsce. Jej dosyć bliskie sąsiedztwo domu jest jak najbardziej wskazane – wówczas łatwe będzie doprowadzenie do stawu czy oczka wodnego instalacji elektrycznej. Zbiornik nie powinien jednak znajdować się w pobliżu drzew liściastych, gdyż ich korzenie będą utrudniać budowę, a liście – zanieczyszczać wodę. Dodatkowo warto pamiętać, że oczko wodne czy staw powinny być wystawione na działanie słońca nie dłużej, niż kilka godzin dziennie, ponieważ silne nasłonecznienie sprzyja namnażaniu się glonów. Basen natomiast powinien być jak najdłużej nasłoneczniony – dzięki temu woda będzie szybciej się nagrzewać.

image

Zakładanie własnego ogrodu: od czego zacząć?

FOTO: Envato Elements

Etap 6: Rośliny

Roślinność sadzi się już prawie na koniec zakładania ogrodu. Dzięki temu nie uszkodzimy jej podczas montażu nawadniania lub budowy nawierzchni. Przy tym etapie pamiętajmy, aby gatunki roślin najlepiej dobrać do rodzaju gleby i poziomu nasłonecznienia – wtedy będą one wymagać mniej pielęgnacji.

Etap 7: Trawnik

To już ostatni etap zakładania ogrodu. Trawnik wymaga sporo pielęgnacji, jednak nie warto z niego rezygnować, gdyż będzie stanowił piękne tło dla roślin. To czas na podjęcie decyzji, czy wolimy murawę z siewu, czy z rolki. Ta druga opcja nie jest polecana do każdego ogrodu. W przypadku siewu można wybrać nasiona tych traw, które są bardziej odporne na zacienienie bądź mniejszą wilgotność podłoża. Tymczasem darń z rolki produkuje się z gatunków preferujących pełne nasłonecznienie i wilgotną glebę. Murawa z siewu to także niższe koszty, jest więc polecana w przypadku dużych ogrodów. Na skarpach z kolei sprawdzi się trawa z rolki – nasiona mogłyby przez deszcz i podlewanie zostać wypłukane w tym miejscu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: Zielony Ogródek

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 19:06