StoryEditorWALKA ZE SZKODNIKAMI

Żyją w podłożu i niszczą wszystkie uprawy! Jak zwalczyć szkodniki glebowe?

14.09.2023., 08:00h
Szkodniki glebowe, takie jak pędraki, opuchlaki i drutowce, pojawiają się najczęściej w glebie jałowej i niedostatecznie odżywionej. Na ich występowanie wpływać może także pogoda. Zbyt suche bądź mokre podłoże negatywnie oddziałuje na kondycję roślin i może przyczynić się do ataku szkodników. Jak się ich pozbyć?

Jak pozbyć się drutowców?

Drutowce z wyglądu przypominają dżdżownice, są jednak twarde i cienkie. Ich ciało ma żółtą barwę. Występują od maja do października. Dorosłe chrząszcze składają jaja do wilgotnej gleby na głębokości około 1-2 cm. Drutowce atakują wiele warzyw, zwłaszcza kapustnych. Efekty ich działalności możemy zauważyć na przykład na jarmużu lub kalafiorze – wówczas u warzyw tych zaczynają żółknąć dolne liście, następnie całe rośliny więdną i ostatecznie obumierają. Szkodniki te nie pogardzą również marchwią, burakiem, ziemniakami, truskawkami czy sałatą.

W przypadku drutowców najlepszy efekt dadzą naturalne preparaty użyźniające glebę i wzmacniające system korzeniowy upraw. Pamiętajmy o zaprawianiu roślin. Dodatkową pomocą będzie stosowanie przed sadzeniem mikoryzy, która wzmocni i ochroni roślinę. Na drutowce skutecznie zadziałają również gnojówki z pokrzyw czy z wrotyczu.

Jak pozbyć się pędraków?

Pędrakami nazywamy larwy chrabąszcza majowego. Żerują w podłożu, najczęściej suchym i zaniedbanym. Zazwyczaj pojawiają się w trawniku. Z czasem będzie trudniej się ich pozbyć, bowiem zaczną składać jaja coraz głębiej w ziemi. W przypadku pędraków żerujących w murawie powinniśmy wykonać wertykulację i aerację. Dzięki temu napowietrzymy darń. Następnie trzeba zastosować preparat, który zawiera pożyteczne nicienie.

Jak pozbyć się opuchlaków?

Opuchlaki pojawiają się w podłożu od kwietnia do sierpnia. Larwy tych szkodników uszkadzają bryły korzeniowe. Dorosłe osobniki z kolei niszczą zielone części rośliny, zwłaszcza liście. Wskutek ataku opuchlaków niszczeją zwłaszcza rośliny ozdobne, na przykład rododendrony. Czasem trudno w ogóle zauważyć te szkodniki, bowiem żerują wyłącznie nocą, a cały dzień spędzają w ziemi. W walce z nimi warto wykorzystać środki mikrobiologiczne. W ostateczności zastosujmy Mospilan 20SP lub Karate Zeon 050 CS.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 13:02